Genel 21 OCAK 2009 / 12:22

Teknoloji Obama testini başarıyla geçti

Washington DC' deki mobil operatörler dün dur durak bilmedi, Obama'nın ilk başkanlık konuşmasını yaptığı gün milyonlarca mesaj ve e-postayı alıcılarına ulaştırdı.

Washington DC' deki mobil operatörler dün dur durak bilmedi, Obama'nın ilk başkanlık konuşmasını yaptığı gün milyonlarca mesaj ve e-postayı alıcılarına ulaştırdı.


Barack Obama'nın ABD Başkanı olarak yaptığı ilk konuşma, Amerika'nın başkenti Washington'da milyonlarca insanın telefon ve internete hücum etmesine neden oldu. Bağlantılarda bazı gecikmeler olmadı değil ama AT&T, Verizon ve Sprint gibi ABD'li büyük operatörler normal hızlarının üç katında faaliyet gösterdi.

Uzmanlar, cep telefonu iletişimin başkentteki sistemleri kırılma noktasına getireceğinden neredeyse emindi. Sprint’ten bir sözcü: “Mesaj alım ve gönderimlerinde bazı gecikmeler yaşansa dahi, system oldukça iyi işledi” dedi. Her üç operatör de, Obama’nın açılış konuşması günü için aylardır  kapasitelerini genişletmek için çalışıyor; Washington’a  hücre kuleleri ve bağlantı ekipmanları ekliyordu.


CNN.com, MSNBC.com ve diğer web siteleri, Obama’nın dün gerçekleşen tarihi konuşma nedeniyle büyük izleyici akını yaşadı. Bazı siteler yoğun izleyici akışı yüzünden teknik sorunlar yaşadı. CNN.com’da 21,3 milyondan fazla canlı video akışı gerçekleşti. MSNBC.com'da 9 milyon canlı video akışı ve talep üzerine yapılan yaklaşık 5 milyon video akışı oldu. MSNBC’de 80 milyon sayfa görüntülemesi gibi rekor bir rakama ulaşıldı. CNN.com doğacak yoğun talebi önceden tahmin ederek bir “Bekleme Odası” oluşturdu. İzleyiciler burada sıraya girdi. Site kapasitesi uygun hale geldikçe, bekleyen insanlara izleme izni verildi. 


Rakiplerinin önüne geçmek isteyen CNN, Obama'nın konuşması boyunca sosyal ağ sitesi Facebook ile entegre bir çalışma yaptı. Facebook üyesi olan ve CNN.com’u ziyaret eden izleyiciler, kullanıcı statülerini güncelleyerek hem Obama’yı izledi hem de eş zamanlı olarak arkadaşları ile Facebook üzerinden iletişim kurdu.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun