Genel 04 HAZİRAN 2010 / 05:03

Teknoloji devleri ARM için kolkola girdi

IBM, Samsung, Freescale gibi teknoloji şirketleri ARM işlemcilerin gelişimi için birleşti.

IBM, Samsung, Freescale gibi teknoloji şirketleri ARM işlemcilerin gelişimi için birleşti.


Büyük şirketler yeni teknolojiler ve eğilimler için güçlerini birleştiyor. Bu sayede daha hızlı gelişiyor ve maliyetlerini bölüşüyor. Benzer bir birliktelik şimdi de ARM işlemcilerin gelişmesi için oluşturuldu.

Özellikle mobil cihazlarda tercih edilen ARM işlemcilerin geliştirilmesi için teknoloji devleri ortak bir yapı oluşturdu. IBM, Samsung, Freescale, ST Ericsson ve ARM'den oluşan şirketler Linaro adını verdikleri kâr amacı gütmeyen bir yazılım mühendisliği şirketi kurdu.

Tüm 32-bit gömülü işlemcilerin yüzde 75'ini oluşturan ARM işlemcilerin gelişmesi için kurucular onlarca milyon dolar yatırım yaptı. ARM işlemcilerin akıllı telefonlar, tablet ve e-kitap gibi mobil cihazlardaki yaygın kullanımı ve bu cihazların gelecekte artacaklarının öngörülmesi yapılan yatırımın pek de karşılıksız kalmayacağını gösteriyor.

Yeni oluşturulan birlikteliğin meyvelerini vermesi de pek gecikmeyecek gibi görünüyor. Linaro daha önce piyasaya sokulan ARM Cortex TM-A serisi işlemciler için optimizasyon ve ilk yazılım paketi ve araçlarını Kasım ayında çıkaracağını duyurdu.