Genel 16 TEMMUZ 2010 / 13:57

Tekerlekli sandalyeye gerek kalmıyor

Biyonik bacaklar tekerlekli sandalyeye bağlı engellilerin yürümesini sağlayacak.

Biyonik bacaklar tekerlekli sandalyeye bağlı engellilerin yürümesini sağlayacak.


Yeni Zelandalı bir şirket dünyanın ilk robot bacaklarını geliştirdi. Bu biyonik bacaklar, beş yıldır tekerlekli sandalyeye bağlı olan engelli bir vatandaşın yürümesini sağladı.

Rex isimli Robot Eksoskeleton, engelli kişinin ayakta durmasını, yürümesini ve hatta merdivenleri inip çıkmasını sağlıyor. Doktorların bir daha asla yürüyemeyeceğini söyledikleri Hayden Allen biyonik bacakları kullanıp tekerlekli sandalyesine elveda dedi.

Tekerlekli sandalyeyi bırakıp Rex’i kullanan kişi, bir joystick ve kontrol pedalı kullanarak hareketlerini kontrol edecek. Bu anlamda bir ilki temsil eden biyonik bacaklar pek çok insanın hayatını değiştirebilir.

Şarj edilebilir hafif bir pille çalışan robotun ABD’de 150 bin dolardan Yeni Zelanda’da ise biraz daha ucuza satışa çıkarılması bekleniyor. Bu yılın sonunda Yeni Zelanda’da satışa çıkacak olan robotun diğer ülkelere ulaşması 2011 yılı ortalarını bulacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun