Genel 24 EKİM 2008 / 12:44

Tekelleşme mi? O da ne?

Autodesk, 3 boyutlu modelleme ve 'render' programı üreticisi Softimage’ı satın aldığını duyurdu.

Autodesk, 3 boyutlu modelleme ve 'render' programı üreticisi Softimage’ı satın aldığını duyurdu.


Autodesk’in 3 boyutlu yazılım paketlerinin iki dev ismi Maya ve 3D Studio Max’e de sahip olması, grafik endüstrisinde çalışan bir çok kişinin aklına tekelleşme sorununu getirdi. Böylece Autodesk üç boyutlu modelleme konusunda neredeyse tek seçenek haline geldi (tabii açık kaynak kodlu Blender'ı unutmayalım).


Teknik olarak değerlendirildiğinde bu durum bir sorun çıkartmayabilir. Hatta bir şirketin bu konuda uzmanlaşmasının getireceği avantajlardan bile bahsedilebilir. Ancak sektör içindeki çeşitli uzmanlar daha şimdiden bu durumun üç boyutlu modelleme uygulamalarındaki gelişim hızını yavaşlatacağına dair kaygılarını yüksek sesle dile getirmeye başladılar. Hatta üç boyutta bir tekelin oluştuğunu söyleyenler dahi var.


Üç boyutlu modelleme konusunda çalışan profesyonellerin ve konunun meraklılarının gelişmeleri yakında takip edeceğine hiç şüphe yok.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun