Genel 09 AĞUSTOS 2010 / 10:55

Tek tip şarj cihazı dönemi başlıyor

Neredeyse tüm cep telefonu modellerine uygun tek tip şarjın keyfini şimdilik Avrupalılar yaşayacak.

Neredeyse tüm cep telefonu modellerine uygun tek tip şarjın keyfini şimdilik Avrupalılar yaşayacak.


Telefonun şarjı bittiğinde kullanılan modele uygun şarj cihazı arama derdi Avrupalılar için sona eriyor. Avrupa Komisyonu’nun çabalarıyla oluşturulan yeni düzenlemeye göre, Avrupa’da satılan pek çok cep telefonu için tek tip şarj cihazı kullanılacak. 2011 yılında başlayacak uygulama için Motorola, Samsung, Apple ve RIM gibi cep telefonu pazarının önde gelen 10 şirketi bu düzenlemeye imzasını attı.

Neredeyse her türlü cep telefonu modeline uyacak olan standart şarla birlikte harcamaların düşmesi ve bu alanda yapılan tüketimlerin azalması bekleniyor. Tüketici telefonunu değiştirdiği her seferde modele uygun şarj cihazı satın almak zorunda kalmayacak ya da telefon bozulduğunda telefonla birlikte şarj cihazı da çöpe gitmeyecek. Ayrıca kullanıcılar şarja ihtiyaç duyduğu acil zamanlarda modele uygun cihaz aramak zorunda kalmayacak; standart şarj cihazı ile işler daha da kolaylaşacak.

Avrupa dışındaki tüketicilerin ise bu evrensel cihazdan faydalanması şimdilik söz konusu değil. Hükümet düzenlemesi ile birlikte standart şarj uygulamasının diğer ülkeler tarafından da takip edilmesi umut ediliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun