Genel 31 MART 2010 / 11:26

Tek dokunuşta insan damarı üretildi

Bilim adamları 3 boyutlu yazıcı ile insan damarı üretti.

Bilim adamları 3 boyutlu yazıcı ile insan damarı üretti.


3 Boyutlu yazıcı teknolojisi uzun süredir atılımdaydı. Daha önceleri bu teknoloji ile bina örnekleri, lezzetli yemek görüntüleri, hatta insan iskelet modeli bile hazırlanmıştı. Ancak bu defa hazırlanabilen hücrelerden oluşan bir vücut parçası! Bu teknoloji, diğer toksik ya da ağır karbon içerikli maddelerin insan vücudunda kullanmasının yerine geçebilir.

Bu yazıcının tekrar oluşum çalışmalarında kullanılması hedefleniyor. Yazıcının kartuşu, şeklini bulmaya çalışan hücrelere adeta çatı oluşturacak "biyolojik madde" ile dolu. Bilgisayarsa 3 boyutlu ne istersek bize verebilecek durumda programlandığından, sadece bir dokunuş ile işlem tamamlanıyor. Tek ihtiyaç kadavralardan elde edilecek yaşayan hücreler, ya da sağlam organlar.

Bu başarılı "insan damarı" üretiminden sonra, bilim adamları ileride üretilebilecek daha büyük organlara gözünü dikti. Yakın zamanda doktorlar plastik ya da metal alaşımlar kullanmak yerine, gerçek insan parçaları kullanabilecekler. Özellikle kısa vadede deri ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun