Genel 23 KASIM 2010 / 15:31

Tek damla kan bile yaşınızı ele verebilir

Araştırmacılar kanla yaş tespiti yapabilen yeni bir test üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar kanla yaş tespiti yapabilen yeni bir test üzerinde çalışıyor.


Bugüne dek sadece diş ya da kemiklerden tespit edilebilen yaş, Hollandalı Erasmus MC araştırmacıları sayesinde artık bir damla kan üzerinden hesaplanabilecek. Halen geliştirilmekte olan yeni test sayesinde kişinin bir damla kanı bile yaşını ele vermeye yetecek.

Suçluları yakalamak için oldukça önemli bir araç olacak bu testle kurumuş kan üzerinden bile kişinin yaşını tahmin etmek mümkün olacak. Kan hücrelerindeki DNA moleküllerine dayanan bu yeni test sayesinde kapanmış pek çok davanın yetkililerce yeniden açılması söz konusu olabilir.

Yaşla birlikte sayıları azalan moleküllere dayanarak yapılacak testin son derece basit ve güvenilir olduğunu dile getiren araştırmacılar, üzerinde halen çalışılan yöntemin yakında kullanıma girebileceğini belirtiyorlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun