Genel 19 AĞUSTOS 2010 / 14:12

Tehditler artıyor, güvenlik yazılım pazarı büyüyor

Gartner raporlarına göre bu yıl güvenlik yazılım pazarı yüzde 11 büyüyecek.

Gartner raporlarına göre bu yıl güvenlik yazılım pazarı yüzde 11 büyüyecek.


Gartner raporlarına göre, bu yıl itibariyle güvenlik yazılım pazarı yüzde 11 büyüyecek. Araştırma bununla birlikte güvenlik yazılımlarına olan talebin her zaman fazla olacağını da vurguluyor.

Tahminlere göre, dünya çapında güvenlik yazılımlarından elde edilen gelir, 2010 yılında 16,5 milyar dolara ulaşarak 2009 yılına göre yüzde 11,3 artacak. 2009 yılında güvenlik yazılımlarından elde edilen gelir ise 14,8 milyar dolar olmuştu.

Büyüyen bu pazarda kimlik ve erişim yönetiminin önemi büyük. Gartner analisti Ruggero Contu, “Oturmuş ve yeni olan teknolojiler arasında önemli ölçüde çeşitlilik beklense de, güvenlik yazılım pazarının büyük kısmı önümüzdeki yıllar içinde büyümeye devam edecek” diyor ve ekliyor: “Dengeli bir kanal karışımı, yeni lisans, açık kaynak, dış kaynak, “Servis olarak Yazılım” gibi bakım işlemlerinden gelir modeli oluşturan güvenlik yazılımı sağlayıcıları devam eden bu büyümede en güçlü seçeneğe sahip olacak.”

Başka bir analist ise önümüzdeki 6 ya da 12 ay içerisinde sanal ürünlerin ve uygulamaların geleneksel yazılım lisanslamasını geçeceğini öngörüyor.