Genel 17 EKİM 2008 / 14:00

Tarihi eserlere çipli güvenlik

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla Tarihi eserler "Radyo Frekanslı Tanımlama Sistemi" (RFID) ile korunacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla Tarihi eserler "Radyo Frekanslı Tanımlama Sistemi" (RFID) ile korunacak.


Bakanlık tarihi eserlerin korunmasını en üst seviyeye çıkarmak ve takip altında tutarak kaçakçılığı önlemek için yepyeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Projenin hayata geçirilmesiyle, her tarihi esere özel çip takılacak ve her birinin özel bir tanımlama bilgisi ve kimlik numarası olacak. Radyo frekansıyla çalışan, fark edilmeyecek küçüklükteki aktif ve pasif çiplerin tahribatsız şekilde eserlere yerleştirilmesi ve gerekli altyapının kurulmasından sonra sistem kullanıma girecek. Bu sayede eserler, yurtiçi veya yurtdışında nereye giderse gitsin takip edilebilecek. Sergi veya depolarda anlık denetim yapılabilecek, sayımlarda süreklilik sağlanabilecek.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilmesi planlanan proje TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında da ele alınacak. Projenin ilk denemeleri 2008 yılı içinde Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yapılacak. RFID teknolojisinin Türkiye’deki tüm müzelerde kullanılması planlanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun