Genel 24 MART 2010 / 11:37

Tarihçilere özel arama motoru geliyor

Tarihçilerin gerekli kaynaklara tek bir yerden ulaşacağı özel bir arama motoru geliştirildi.

Tarihçilerin gerekli kaynaklara tek bir yerden ulaşacağı özel bir arama motoru geliştirildi.


BBC'nin haberine göre, tarihçilere özel arama motorunun tamamlanmasına 1 yıldan az bir zaman kaldı. İngiliz tarihini kapsayacak olan The Connected History projesi, pek çok tarihi kaynağın mevcut dağınık veritabanlarını bir araya getirmek üzere oluşturuluyor. The Connected History tamamlandığında sadece akademisyenlerin değil, aynı zamanda kamunun da yararlanacağı tüm tarihi kaynakların yer aldığı bir arama motoru haline gelecek.

Arama motoruna başvuran kişi, İngiliz tarihinin 1500 ve 1900'lü yıllarına ait sayısallaştırılmış kitaplara, gazetelere, el yazmalarına, coğrafik kayıtlara, haritalara ve görüntülere ulaşabilecek.

Projenin başındaki isim Sheffield Üniversitesi'nden Profesör Robert Shoemaker, üniversitelere ya da çeşitli ticari kuruluşlara ait çok sayıda tarihi elektronik kaynağa ulaşmanın pek kolay olmadığını, bu kaynakların dağınık ve kimi zaman üyelik istediğini söylüyor. Shoemaker projenin amacının tüm bu farklı kurumlara ait dağınık kaynakları birleştirerek entegre bir arama kolaylığı sağlamak olduğunu belirtiyor.

Mart 2011'de tamamlanması beklenen ve bir anlamda tarihçilerin "Google"ı olacak olan arama motoru, şimdiden tarihçileri heyecanlandıracağa benziyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun