Genel 30 KASIM 2010 / 09:42

Tabletler karşısında PC'ler ne durumda?

Araştırmacılar tabletler karşısında PC satışlarının önemli ölçüde etkileneceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar tabletler karşısında PC satışlarının önemli ölçüde etkileneceğini ortaya koydu.


2010 yılı kesinlikle tabletlerin yılı oldu ve gündemi hayli meşgul eden bu yeni kategori karşısında dizüstü bilgisayar, netbook ve PC’lerin yeri sorgulanır oldu.

Ardı ardına gelen tablet bilgisayarların PC’nin yerini alabilme olasılığı şu günlerde yeniden gündemde. Tablet satışlarının hızla artması karşısında, analistler gelecekte PC’ye olan eğilimin hangi boyutlarda olacağını masaya yatırdı.

Gartner araştırmacıları kurumsal ve bireysel tüketicilerin tercihlerini halen büyük ölçüde PC’den yana kullanacağını söylüyor. 2010 sonu itibariyle 352,4 milyon PC satışının gerçekleşeceği belirtiliyor. Bu rakam 2009’a oranla yüzde 14,3’lük bir artışa denk geliyor.

PC satışlarında azalma olmadığı görülse de, tabletlere yönelik hızla artan eğilimin hayra alamet olmadığını düşünenler de var. Kullanıcılara hareket özgürlüğünün yanında bir dizi yenilik sunan tüketim odaklı tabletlerin, üretim platformu olmaya daha yatkın PC satışlarını zamanla azaltacağı belirtiliyor.

Hatta tabletlerin 2014 yılında PC satışlarından yüzde 10’luk bir pay alacağı belirtiliyor. Ayrıca tabletlerini asıl bilgisayarları olarak gören kişilerin sayısının da hızla artacağı düşünülüyor.