Genel 12 MAYIS 2010 / 11:23

System z üzerinde Linux'un 10. yılı kutlandı

Linux'un 10. yılının kutlandığı toplantıda stratejik IBM-Linux iş ortaklıkları hakkında bilgi paylaşıldı.

Linux'un 10. yılının kutlandığı toplantıda stratejik IBM-Linux iş ortaklıkları hakkında bilgi paylaşıldı.


IBM'in, Novell'le birlikte düzenlediği "Enterprise Linux Server" konulu toplantı, 12 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul'da Kuruçeşme Divan'da gerçekleştirildi. System z teknolojisindeki gelişmelerin paylaşıldığı ve System z üzerinde çalışan Linux işletim sisteminin 10. yıldönümünün kutlandığı toplantıya, Linux ve System z'nin farklı iş süreçlerine hakim, uluslararası birikime sahip uzmanlar katıldı.

System z üzerinde Linux uzmanlarının sunum yaptığı toplantıda, IBM Almanya'da "Enterprise Linux Server" ve "İş Geliştirme" konularından sorumlu Hans Joachim Picht ve İş Geliştirme Yöneticisi Siegfried Langer konuşmacı olarak yer aldı. Yapılan sunumlarda; zLinux'un hikayesi, System z ve Linux'un birarada oluşturduğu yeni sunucu Enterprise Linux Server ve ilgili Linux uygulamaları, stratejik IBM-Linux iş ortaklıkları, kritik işyükleri için Linux kullanımı konuları hakkında bilgi verildi.

IBM Almanya İş Geliştirme Yöneticisi Siefried Langer, "10 yıl önce anabilgisayar üzerinde Linux kullanılması bir denemeden ibaretti. 10 yıl sonra, Linux işletim sisteminin anabilgisayar üzerinde kullanılabilmesine ilişkin herhangi bir soru işaretinin kalmadığını görüyoruz. Sorulması gereken soru şu: ‘Anabilgisayar üzerinde ne kadar Linux çalıştırmak istiyorum? Mevcut ekonomik kriz, System z üzerindeki Linux işletim sistemine daha fazla uygulama taşıyarak, maliyetlerden tasarruf etmek ve iş avantajlarından en iyi şekilde yararlanmak amacıyla, pazardaki en iyi sanallaştırma platformunu kullanmak için fırsat sunuyor" açıklamasında bulundu.

System z üzerinde Linux işletim sistemini bulut bilişim açısından değerlendiren Hans Joachim Picht ise "System z üzerinde Linux işletim sistemi, aynı zamanda bulut bilişimden faydalanmak isteyen müşteriler için de uygun hale geldi. Kullanıcıların sisteminize erişimi ve belirli sıklıkta sanal makinelerin kurulup kaldırılması gerekiyorsa, System z üzerinde Linux işletim sistemi harika bir çözümdür" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun