Genel 16 EKİM 2009 / 09:32

Symbian ve Android telefonlar, mobil işletim sistemi pazarına öncülük ediyor

Önümüzdeki hafta Orlando'da yapılacak Gartner IT Expo'dan önce, Gartner, 2012 mobil işletim sistemi pazarı için bazı tahminlerde bulundu.

Önümüzdeki hafta Orlando'da yapılacak Gartner IT Expo'dan önce, Gartner, 2012 mobil işletim sistemi pazarı için bazı tahminlerde bulundu.


Yeni tahminlere göre işletim sisteminin tepesinde hala Symbian telefonlar bulunuyor ve ardından onu Android telefonlar izliyor. iPhone'un pazar payı tahmini hemen hemen aynı ve dördüncü sıraya geriliyor; Blackberry ise üçüncü sıraya yerleşiyor. Windows Mobile'ın geleceğine olan güvendeki değişim, işletim sistemini dördüncü sıradan beşe yerleştirdi.

Akıllı telefon pazarında Nokia pazarın yüzde 45'ine sahip olmakla birlikte şu ara lider konumda. Akıllı telefon pazarı mobil cihaz işletim sistemi pazarından farklı olsa da Symbian işletim sistemi ve Nokia cihazları oranı neredeyse aynı.

Bu yarıştaki ikinci aday ise Android gibi görünüyor. Google'ın açık kaynak mobil işletim sistemi ciddi bir ilgi uyandırarak ortaya çıktı. T-Mobile Android portföyünü Motorola Clig ve Samsung Behold II ile genişletti. Aynı zamanda Android etki alanını Amerika'da Sprint ve Verizon'a kadar genişletti. Türkiye'deyse Samsung, HTC ve General Mobile'ın Android işletim sistemli modelleri bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun