Genel 27 EYLÜL 2010 / 07:31

Symbian bir kalesini daha kaybetti

Sony Ericsson artık Symbian kullanmayacağını açıkladı, Nokia yalnız kaldı.

Sony Ericsson artık Symbian kullanmayacağını açıkladı, Nokia yalnız kaldı.


Nokia'da son dönemde büyük değişiklikler gözleniyor. Adeta erimeye başlayan bir buzdağını küresel ısınmadan korumaya çalışan Nokia yönetimi için sular ısınmaya devam ediyor.

Telefon üreticilerinden Sony Ericsson, Nokia'nın işletim sistemi Symbian'a telefonlarında yer vermeyeceğini açıkladı. Aldo Liguor'un açıklamasına göre, Sony Ericsson Symbian işletim sistemi için telefon ya da farklı bir ürün geliştirmeyecek.

Liguor ayrıca Android'in Sony Ericsson için esas işletim sistemi olmadığını, yine de kendileri için önemli bir işletim sistemi olduğunu belirtti.

Symbian'ın geleceği pek parlak görünmüyor

Symbian için yorumlar pek iyi görünmüyor. OS News'dan Thom Holwerda, Symbian için gelecek göremediğini belirtiyor. Holwerda "Symbian hala dünyadaki en yaygın kullanılan işletim sistemi olabilir. Ancak bu Nokia'nın daha önceden gelen uygun fiyatlı, başarılı donanımı sayesinde gerçekleşti" dedi.

Ayrıca Holwerda'ya göre, Symbian işletim sistemi Motorola ve Samsung gibi büyük telefon üreticilerinin de tercihi olmadığına göre artık başarısını başka donanımlarda sürdürme şansı oldukça azaldı. Nokia'nın MeeGo ve Symbian işletim sisteminde kararsız kaldığını, yakında MeeGo'nun daha öne geçmesiyle Symbian'ın günleri sayılı olması bekleniyor.

"Symbian'dan yakında Nokia bile vazgeçecektir"

IntoMobile'dan Marin Perez'e göre de durum pek farklı değil. Symbian'ı sadece Nokia'nın kullanması, yakında kendilerinin bile vazgeçeceği anlamına geldiğini belirten Perez, MeeGo'nun yakın zamanda ön plana çıkmasını bekliyor.

Sony Ericsson'ın Symbian açıklamasına da değinen Perez, piyasaya sürülmesi beklenen oyun telefonu PlayStation Phone'da Android işletim sistemini kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun