Genel 25 KASIM 2009 / 14:04

Symantec KOBİ'ler için tasarladı

Symantec, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için tasarlanan veri ve sistem yedekleme ve kurtarma alanındaki çözümü Backup Exec System Recovery'nin son sürümünün kullanıcıların erişimine hazır olduğunu duyurdu.

Symantec, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için tasarlanan veri ve sistem yedekleme ve kurtarma alanındaki çözümü Backup Exec System Recovery'nin son sürümünün kullanıcıların erişimine hazır olduğunu duyurdu.


Symantec'in KOBİ'lere yönelik "Felaket Durumlarına Karşı Ne Kadar Hazırlıklısınız" araştımasının sonuçlarına göre KOBİ'ler, geçtiğimiz 12 ay içinde ortalama olarak üç kez "iş kesinti" yaşamışlar ve bu kesintilerin başlıca nedenleri de virüs saldırıları (http://www.symantec.com/security_response/index.jsp), hacker atakları, güç kesintisi ya da doğal bir afet olmuş. Bu sonuç aslında oldukça ürkütücü, çünkü raporda yer alan kurumların neredeyse yarısına yakını, bu gibi kesintiler durumunda ne yapmaları gerektiğine ilişkin detaylı bir plana henüz sahip değiller. Kurumların çoğu, birtakım yedekleme formlarını uyguluyor olsalar dahi katılımcıların sadece 5'te 1'i (yüzde 23) günlük yedek alırken, yüzde 40'ı ise yedekleme işlemini aylık ya da daha az periyotlarda gerçekleştiriyor. Herhangi bir felaket durumunda veri kaybı yaşayan KOBİ'lerin, aynı zamanda satış ve müşteri kaybı da yaşıyor.

Backup Exec System Recovery 10, kullanıcı verimliliğinde herhangi düşüş yaşanmasına yer vermeksizin, uçtan uca tüm sistemin, ayrı ayrı belge ve dosyaların yedeklenmesine ilişkin işlemleri otomatikleştiriyor ve tüm bunların aynı veya farklı bir hard diske, sanal makinelere veya uzak lokasyonlara çok hızlı bir şekilde yeniden yüklenmesini sağlıyor. Çözümün son sürümü, Windows 7, Microsoft Exchange 2010 ve Microsoft Windows Server 2008 R2 dahil olmak üzere Microsoft'un pazara sunduğu en güncel işletim sistemlerini desteklediği gibi, yeni platformlara geçişi kolaylaştırıyor ve geçiş sırasında da veri koruma düzeyinin en üst düzeyde devam etmesini mümkün kılıyor. Bunlara ilaveten, Backup Exec System Recovery'nin yeni sürümü ile birlikte, gelecek yıldan itibaren Linux işletim sisteminin de destekleyeceği bilgisi de veriliyor.

Backup Exec System Recovery KOBİ'lere, yedekleme ve kurtarma işlemlerini etkin şeklide gerçekleştirmek üzere kolay kullanımlı tek bir çözüm sunuyor. Çözümün son versiyonu, çözümün daha önceki sürümünde opsiyonlu olarak sunulan Symantec'in patent bekleyen Granüler Kurtarma Opsiyonunu da içeriyor. Bu fonksiyonalite kurumlara, tüm dosya sunucularını, masa üstlerini ve dizüstü bilgisayarları, sanal sunucuyu ve Microsoft Exchange ya da Microsoft SharePoint gibi kritik uygulama sunucusunu yedekleme imkanı verdiği gibi, ayrı ayrı Exchange e-postalar, SharePoint'ler, dökümanlar ve ayrı dosyalar gibi granüler öğelerin de sadece dakikalar içinde geri yüklemesini sağlıyor. Alınan yedekler, farklı veri depolama cihazlarında saklanabileceği gibi, felaket kurtarma operasyonları kapsamında, uzak (harici) bir lokasyonda ya da ikincil bir disk üzerinde de saklı tutulabiliyor.

Symantec Backup Exec System Recovery 2010, her bir sunucu başına 795 dolar ve her bir masaüstü bilgisayar başına 69 dolar olarak önerilen fiyatlarla kullanıcıların erişimine hazır. Çözümün Linux versiyonu olan Backup Exec System Recovery Linux Edition ise gelecek yıl sunucu başına 495 dolar olarak önerilen fiyat ile kullanıcılarla buluşacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun