Genel 28 NİSAN 2010 / 11:34

Suyu arıtmada kaktüsler devreye girecek

Frenk inciri kaktüsler milyonlarca insana temiz içme suyu sağlayabilir.

Frenk inciri kaktüsler milyonlarca insana temiz içme suyu sağlayabilir.


Gelişmekte olan ülkelerde temiz içme suyu ihtiyacı giderek artıyor ve şüphe yok ki temiz su sorunu geleceğin korkulan hadiselerinden. Bu anlamda yapılan su arındırma çalışmaları son yıllarda hız kazanırken, Güney Florida Üniversitesi'nden bazı bilim insanları içilebilir su sorununa daha doğal bir yaklaşım getirdiler.

Bu bilim insanları frenk inciri kaktüsünün kirlenmiş su içindeki tortu ve bakterileri yok ettiğini fark ettiler. Suyu depolayan kaktüsün içindeki kalın sakız arındırma işlemini sağlarken, kirlenmiş suyun içine konulduğunda tortu ve bakterilerle etkileşime geçerek sudaki bakteri oranını yüzde 98 oranında azalttığı gözlemlendi.

Frenk inciri kaktüsü dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunduğundan, bilim insanları bu doğal sürecin milyonlarca insana temiz ve ucuz su sağlayacağı konusunda hemfikirler.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun