Genel 21 TEMMUZ 2010 / 13:54

Sürücüler olmadık şeyler yapıyor

Araç kullanırken sürücüler tahmin edilenden daha da fazla şey yapıyor.

Araç kullanırken sürücüler tahmin edilenden daha da fazla şey yapıyor.


Lindberg International adlı araştırma şirketi tarafından Jabra’nın desteği ile gerçekleştirilen araştırma kapsamında Nisan ayında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Japonya’da 18-65 yaş aralığında bin 800 kişi ile çevrimiçi ortamda anket yapıldı. Ankete katılanlara araç kullanırken belirli etkinlikleri ne sıklıkla gerçekleştirdikleri ve bu etkinliklerin ne kadar zararlı olduğunu düşündükleri soruldu.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre sürücüler araç kullanırken yemek yeme, kıyafet değiştirme, GPS sistemleri kullanma, trafikteki diğer sürücülere bağırma, mesajlaşma ve hatta cinsel aktivitelerde bulunma gibi birçok şey yapıyor.

100 kişiden 25’i araç kullanırken kıyafet değiştiriyor

Araştırmaya katılan sürücülerin sadece yarısına yakını, birçok ülkede yasalarla da belirtilmesine rağmen eller-serbest cihaz kullandıklarını belirtiyor. 100 kişiden 28’i araç kullanırken mesajlaşıyor, 25’i araç kullanırken kıyafet değiştiriyor, yüzde 5’i video oyun oynuyor, 12’si e-posta okuyup yazıyor.

Araştırmaya katılan ülkeler arasında sürüş esnasında en fazla suç işleyenler Japon sürücüler. Japonlar araç kullanırken video oyunları oynuyor, film izliyor, sesli kitap okuyor ve müzik cihazları kullanıyor.

Güvenliğe en fazla önem verenler olarak dikkat çeken İngilizler ise sürüş sırasındaki tehlikeli davranışlar konusunda en yüksek bilince sahip sürücüler olarak dikkat çekiyor.

Ankete katılan sürücüler bazı etkinliklerin yolda kendilerine zaman kazandırdığını düşünüyor. Her dört sürücüden biri araç hareket halindeyken saçlarına şekil verdiklerini ya da kıyafet değiştirdiklerini ifade ediyor. Her dört katılımcıdan üçü fast-food’u araba içinde uygun gördüklerini ve araç kullanırken düzenli olarak yemek yediklerini söylüyor. Dört sürücüden sadece biri de güvenlik için ellerini direksiyonda tutmak yemek yemekten önce geliyor. Ancak son derece basit görünen bu hareketler sürücünün dikkatini dağıtarak güvenliğini tehdit ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun