Genel 27 OCAK 2010 / 11:38

Süper hızlı trenler ABD yolcusu

Yeni yatırımlarla süper hızlı trenler sonunda ABD'ye de uğrayacak.

Yeni yatırımlarla süper hızlı trenler sonunda ABD'ye de uğrayacak.


Hızlı tren sistemi için yıllardır yapılan yanlış başlangıçlardan sonra planlamacılar, en sonunda ABD'de yapılacak olan en geniş, en karmaşık altyapı projesini yola koymaya başladıklarını açıkladılar. Hızlı tren sistemi için Obama yönetimi 8 milyar dolarlık yatırımla işe koyulurken, kongreden daha fazla fon aktarımı yapmanın da yoluna bakılıyor.

Bu paranın, Teksas ve Florida için daha önce hazırlanmış ancak gerçekleşmemiş planları hayata geçirmek için yeterli olacağı belirtiliyor. Ancak uçakların hızıyla yarışması umulan trenlerin, bu denli hızla ulaşması için paradan da ziyade teknolojik gelişime ihtiyaç duyacağı muhakkak.

Diğer yandan, şimdiye kadar Amerika'da düzgün işleyen bir hızlı tren projesinin olmadığını bilmek de ilginç. İlk denemeler Kaliforniya'da yapılacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun