Genel 09 MART 2009 / 13:46

Suçsuz insanlar bile gizlice takip ediliyor

Büyük Britanya emniyet teşkilatı Scotland Yard'ın, siyasi eylemler düzenleyenlerle ilgili gizli bir veri tabanı olabileceği söyleniyor.

Büyük Britanya emniyet teşkilatı Scotland Yard'ın, siyasi eylemler düzenleyenlerle ilgili gizli bir veri tabanı olabileceği söyleniyor.


Emniyet teşkilatı teftiş ekipleri, protestocuları takip ederek haklarında bilgi topluyor. Herhangi bir suç işlememiş binlerce insanın kişisel bilgileri ve politik seçimlerine dair bilgiler ele geçiriliyor ve kaydediliyor. Bilgiler yedi yıl süresince depolanıyor ve diğer polis güçleri ile yıllar boyunca paylaşılıyor. Guardian gazetesinin haberine göre, İngiliz insan hakları savunucuları durumun öğrenilmesi üzerine harekete geçti.


Britanya’nın Bilgi Edinme Özgürlüğü kanununa dayanarak yapılan açıklamalar, polis gözetim ekiplerininin basın üyelerini gizlice izlediğini de ortaya çıkardı. Kişisel özgürlük grupları, polisin suçsuz insanlar hakkında bilgi kaydı tutarak yasaları çiğnediğini savundu. Veritabanının varlığına dair kanıtların, polis gözetim tekniklerine karşı yasal itirazın temelini oluşturması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun