Genel 02 MART 2010 / 14:49

Şubat'ın en büyük tehdidi taşınabilir aygıtlar

BitDefender'ın raporuna göre, Şubat ayı kötü amaçlı yazılım dağılımında Exploitlerin daha fazla sözü geçti.

BitDefender'ın raporuna göre, Şubat ayı kötü amaçlı yazılım dağılımında Exploitlerin daha fazla sözü geçti.


Geçen ayın bir numaralı e-tehditi (Trojan. Clicker. CM) bu ay ortadan kayboldu. Onun yerine, flash bellekler, hafıza kartları veya harici sabit diskler gibi taşınabilir aygıtları kullanarak kötücül yazılımları dağıtan bir mekanizma olan -Trojan. AutorunInf. Gen- tüm kötücül yazılımların toplamının yüzde 9.09'u ile ayın en tepesindeki e-tehdit durumunda.

"Harici aygıtlar düzenli bir şekilde taranmalı" diye tavsiyede bulunan BitDefender Kıdemli Araştırmacısı Catalin Cosoi, bu tür aygıtların, bulaşma kaynakları olarak bilinen kütüphane bilgisayarları, fotokopi/kopyalama dükkânları ve diğer kamusal yerler gibi ortamlarda kullanıldıktan sonra taranması gerektiğini vurguladı.

6.24 ile ikinci sırada olan Win32.Worm. Downadup. Gen de çok bilinen bir Microsoft Windows açığını kullanıyor. BitDefender Kıdemli Araştırmacısı Catalin Cosoi'ye göre bu wormun her ay listelerde üst sıralarda bulunmasının sebebi, kullanıcıların Microsoft'un bir yıldan daha önce yayınladığı güvenlik yaması da dâhil olmak üzere işletim sistemi ve güvenlik yazılımlarını güncelleme isteksizliği.

Şubat için BitDefender'ın üçüncü ve dördüncü e-tehditi yüzde 5.13'le Exploit. PDF-JS. Gen ve yüzde 4.21 ile Exploit.PDF-Payload.Gen oldu. Bu tehditler Adobe PDF Reader'ın Javascript motorundaki değişik açıkları sömüren ayarlanmış PDF dosyaları ile çalışıyor. Amaçları kullanıcının bilgisayarında zararlı kodu çalıştırmak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun