Genel 28 EYLÜL 2010 / 12:02

"Stuxnet solucanı dünyanın gidişatını değiştirecek kadar tehlikeli"

Böyle buyurdu dünyanın önde gelen güvenlik yazılımı üreticileri...

Böyle buyurdu dünyanın önde gelen güvenlik yazılımı üreticileri...


Geçtiğimiz hafta uluslararası kamuoyuna bir bomba etkisiyle düşen, İran’da 30 bin bilgisayarı etkileyen Stuxnet solucanı özellikle elektrik santralleri, barajlar, su kaynakları ve çeşitli sanayi tesisleri gibi fiziki dünyadaki farklı sistemlerinin kontrolünü ele geçirmeyi hedefliyor.

Fiziksel ortama müdahalede konusunda dünyada bir “ilk” olarak nitelendirilen Stuxnet, kontrol sistemlerine girerek sistem içindeki kodu değiştiriyor ve haklayıcıların sistem operatörü farkına varmadan, sistemlerin kontrolünü ele geçirmelerini sağlıyor.

Diğer bilgisayar solucanları ve virüslerine benzemeyen Stuxnet, fiziksel dünyada önemli derecede tahribatlar yaratabilecek ilk bilgisayar virüsü olarak tanımlanıyor.

Güvenlik uzmanları birçok karmaşık bilgisayar kodunun bir kombinasyonu olan Stuxnet virüsünün 5 ila 10 kişinin yaklaşık 6 aylık yüksek bütçeli çalışmasının bir ürünü olabileceğini belirtiyor. “Daha önce kesinlikle bu tür bir saldırı çeşidi gözlemlemedik” diyen Symantec Güvenlik Yanıt Merkezi araştırmacısı Liam O’Murchu, gelinen noktada fiziksel dünyadaki sistemlerin kontrolünün sanal ortamdan ele geçirilmesi gerçeğinin dahi başlı başına tedirgin edici bir durum olduğunu vurguluyor.

Kaspersky Lab’in kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky ise Stuxnet’le ilgili “Bu kötü niyetli program para çalmak, spam göndermek veya şahsi bilgileri toplamak amacıyla değil, işletmeleri sabote etmek ve endüstriyel sistemleri yok etmek üzere tasarlandı. Korkarım ki, bu yeni dünyanın sadece bir başlangıcı; 90’lar siber magandaların, 2000’ler siber suçluların dönemiydi; maalesef günümüz siber-savaşların ve siber-terörün çağı” diyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun