Genel 14 OCAK 2010 / 09:07

STM, HDW ile sözleşme imzaladı

İmzalanan sözleşme, STM’nin yurtdışı bir şirketle şimdiye kadar imzaladığı en yüksek bedelli sözleşme oldu.

İmzalanan sözleşme, STM’nin yurtdışı bir şirketle şimdiye kadar imzaladığı en yüksek bedelli sözleşme oldu.


Yeni Tip Denizaltı (YTDA) Projesi kapsamında, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip 214 sınıfı 6 (altı) adet denizaltının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşasına yönelik olarak, STM ve Alman HDW/MFI firmaları arasında YTDA Projesi alt yüklenicilik sözleşmesi imzalandı.

STM’nin üstleneceği görevler arasında tasarım, mühendislik ve sistem bütünleştirme faaliyetlerine katılım sağlanması, DzKK Gölcük Tersanesine ihtiyaç olduğunda destek sağlanması, yaklaşık 18 bin kalem malzemenin yerlileştirmesi, projede yerli katkının artırılması, denizaltı mukavim olmayan tekne bloklarının ve bazı GRP ünitelerin (Denizaltı Kompozit Üstyapısı) yurtiçinde imal ettirilmesi yer alıyor.Ayrıca, tersane ve batarya fabrikası altyapısının geliştirilmesi, denizaltı inşa faaliyeti kapsamında tersanenin ihtiyaç duyabileceği malzeme ve hizmetlerin tedariki ile bütünleşik lojistik destek dokümantasyon ve hizmetlerinin temini de STM tarafından yapılacak.

Başarıyla tamamlanan bir dizi müzakerenin ardından imzalanan sözleşme, STM’nin yurtdışı bir şirket ile şimdiye kadar imzaladığı en yüksek bedele sahip sözleşme oldu. Söz konusu sözleşme kapsamında, denizaltı platformuna ve özellikle de modernizasyonuna yönelik dizayn, mühendislik ve entegrasyon konularında teknolojik birikim ve kabiliyet kazanımı hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun