Genel 04 KASIM 2008 / 15:31

SSM’nin ihracat hedefi 1 milyar dolar

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, modern hava araçları, ileri teknolojili tank, gemi, askeri roket ve uydu projeleriyle uluslararası alanda da dikkat çeken SSM’nin ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, modern hava araçları, ileri teknolojili tank, gemi, askeri roket ve uydu projeleriyle uluslararası alanda da dikkat çeken SSM’nin ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi.


Türk Elektronik Sanayiciler Derneği'nin (TESİD) düzenlediği bir toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Lütfi Varoğlu, SSM’nin özellikle dış pazarlara yönelik çalışma ve yatırımları hakkında bilgi verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet amacıyla kurulan SSM’nin, kısa sürede çok büyük projelere imza attığını belirten Varoğlu, amaçlarının, Türkiye’yi, sürekli alıcı ülke konumundan çıkarmak oluğunu, bu hedefte de adım adım ilerlediklerini söyledi. 2000’li yıllardan sonra “Kendimiz nasıl yaparız” düşüncesinden yola çıkarak yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten Varoğlu, kısa sürede iş yüklerinin arttığını, 90’lı yıllarda 10-15 olan proje sayısının, günümüzde 204’a ulaştığına dikkat çekti. Varoğlu şunları söyledi: “Ar-Ge faaliyetlerini teşvik ediyoruz. Özel sektöre açığız. Özel kuruluşların sayısı günden güne artıyor. Zaman içinde daha da artacak. Yeni teknoloji yatırımlarını teşvik etmek için kurulmuş bir fonumuz var. Sağlıklı sektörel bir yapılanma peşindeyiz. Büyük oyuncuları görevlendiriyoruz. Bu oyuncuların, sağlıklı bir yapı oluşturmalarını istiyoruz. Bu amaçla, iş paylaşım hedeflerini de sözleşmelere koyuyoruz. SSM, 2007-2011 stratejik planını yazabilen 10 kamu kuruluşundan biri”. SSM Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Lütfi Varoğlu, dış pazarlarda güçlü olmak için var güçleriyle çalıştıklarını, özellikle Türkiye’nin güçlü olduğu ve liderlik yaptığı bölgeleri öncelikli ülkeler seçtiklerini anlattı. Varoğlu, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan. Suudi Arabistan, Cezayir, Tunus, Etiyopya, Almanya ve Şili ile yakın işbirliği içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun