Genel 27 EKİM 2009 / 15:54

SPOT 5 ile UHUZAM kapsama alanı genişledi

İTÜ-UHUZAM, merkeze eklenen SPOT 5 terminalinin duyurusunu gerçekleştirdi.

İTÜ-UHUZAM, merkeze eklenen SPOT 5 terminalinin duyurusunu gerçekleştirdi.


İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşmesi ve Uzaktan Algılama Merkezi (İTÜ-UHUZAM), merkeze eklenen SPOT 5 terminalinin duyurusunu gerçekleştirdi. Toplantıya; Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin ve UHUZAM Müdürü Prof.Dr. Cankut Örmeci’nin katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve merkez hakkında bilgi veren İTÜ-UHUZAM Müdürü Prof.Dr. Cankut Örmeci, merkezin 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirildiğini bildirdi. Merkezde konumlanan 13 metre çapa sahip antenin kurulumu 1999 yılında tamamlandı. Örmeci, UHUZAM anteninin dünyadaki en büyük beş anten arasında yer aldığını belirtti. 2000 yılında çalışmaya başlayan anten SPOT 2-4, Radarsat-1 ve NOAA uydularından görüntüleri doğrudan indirebilme ve uyduya doğrudan programlama yapabiliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleşen anlaşmayla bu uydulara SPOT 5 eklenmiş oldu. Bu gelişmeyle İstanbul merkez olmak üzere üç bin yarı çaplı kapsama alanının sağlandığını sözlerine ekleyen Örmeci, SPOT 5 uydusu sayesinde 2,5 metre mekansal çözünürlükte görüntü sağlandığını söyledi. Bu paralelde 2,5 metre renkli Türkiye uydu görüntü haritası üzerinde çalışılıyor. Haziran ayında çalışmaları başlayan ve yüzde 12’lik bölümü tamamlanan projenin, iki yıl içinde sonuçlanması hedefleniyor.

Teknoloji odaklı projeler İTÜ-UHUZAM’ın önemine değinen Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığın merkezle gerçekleştirdiği çalışmalara işaret etti.

Yerli helikopter geliyor 

Teknoloji odaklı çalışmalarının sürdüğünü belirten İTÜ Rektörü Prof.Dr. Muhammed Şahin, Türkiye’nin ilk yerli uydu yer istasyonunu kendilerinin kurduğunu, gelecek yıl ise ilk yerli üretim helikopterini uçuracaklarını belirtti. Bilişim Vadisi’ne değinen Rektör Şahin, İTÜ Teknokent’in projelendirmeyi gerçekleştirdiğini belirterek, bu konuda Bakanlar Kurulu’na bir sunum yapmak istediklerini kaydetti. Bu tip projelerin Türkiye’yi uçuracağını ifade eden Şahin, “Üniversitemizi özelleştirilmesini istiyporuz. Bu şekilde dünya üniversiteleriyle yarışmak istiyoruz. Dünyanın ilk yüz üniversitesi arasına girmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bakana protesto

Toplantı çıkışında bir grup öğrenci Bakan Eroğlu’nu, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın politikaları dolayısıyla protesto etti. Polis eyleme müdehale etti

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun