Genel 22 ARALIK 2009 / 14:06

Spam mesajlarının odağı Domuz Gribi

Symantec'in geçtiğimiz günlerde yayınlanan Aralık Ayı Spam Raporu, geçtiğimiz aya ilişkin önemli saptamaların yanı sıra 2009 yılında spam mesajların gelişimine dair bir özet de içeriyor.

Symantec'in geçtiğimiz günlerde yayınlanan Aralık Ayı Spam Raporu, geçtiğimiz aya ilişkin önemli saptamaların yanı sıra 2009 yılında spam mesajların gelişimine dair bir özet de içeriyor.


Geçtiğimiz ayın spam bulguları ile ilgili göze çarpan en belirgin saptama, spam mesaj orijinlerinin bölgelerine ilişkin gözlemlenen değişim olarak karşımıza çıkıyor ve spam mesajların geçtiğimiz ay boyunca daha çok Asya, Pasifik ve Japonya (yüzde 26) ve Güney Amerika (yüzde 25) kaynaklı olarak dağılım gösterdiği vurgulanıyor. Raporda yer alan bir diğer önemli saptama da spam mesajların boyutlarında yaşanan değişimleri içeriyor. Spam mesajların yüzde 71.08'i ortalama 2KB - 5KB, yüzde 19.53'ü ise 5 ile 10KB arasında seyrederken, geçtiğimiz ay boyunca 2KB ile 5KB arasında değişim gösteren spam mesajlar yüzde 20 oranında artış gösterdi.

2009 yılında toplam e-posta mesajlarının yüzde 87.4'ünü oluşturan ve 2007 yılından beri ortalama yüzde 15'lik bir artış gösteren spam mesajlar, 2009 yılı boyunca kullanıcılar için önemli bir tehlike olmaya devam etti.

Symantec'in 2009 yılı spam mesajlarına ilişkin ortaya koyduğu bulgulara göre; 2007 yılında oldukça etkin olan imaj spamler 2009 yılında yeniden ortaya çıktı ve 2009 yılının ortasına kadar toplam spam mesajların yüzde 22'sini kapsayarak, neredeyse 2007 yılında kaydedilen imaj spam oranına yaklaştı. 2009 yılında spam mesajlar, bloglar ve sosyal ağlar gibi web tabanlı yeni ortamlarda etkisini göstermeye devam etti. 2009 yılının Eylül ve Ekim aylarında tüm spam e-postaların yaklaşık yüzde 2'si ekli bir malware (zararlı kod) içeriyordu. Michael Jackson'ın ölümü sonrası spam mesajlarda yaşanan artıştan da anlaşılacağı üzere ünlü kişiler ile ilgili üretilen spam mesajlar, 2009 yılında da spam yayıcılar için bir fırsat olmaya devam etti.

2009 yılının son çeyreğinde yılbaşı hediyeleri ve fırsat e-postalarının yanı sıra Ekim ve Aralık ayı arasında en sık üretilen spam başlıkları domuz gribi salgını ile bağlantılı içerikler taşıyordu. Salgınla ilintili mesajlarda en sık kullanılan spam başlıkları; "H1N1 Virüsü ile ilgili Hükümetin Aşı Kayıt Programı, Kişisel Aşı Profilinizi Oluşturun, Kişisel Aşı Profili Oluşturma Eğitimi, Kişisel Aşı Profilinizin Tablosu" olarak gözlemlendi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun