Genel 30 MART 2010 / 14:42

"Sosyal medyada suç işlemek çok kolay"

Sophos'un yaptığı araştırma Facebook'ta suç işlemenin ne kadar kolay olduğunu ortaya koydu.

Sophos'un yaptığı araştırma Facebook'ta suç işlemenin ne kadar kolay olduğunu ortaya koydu.


Bilgi güvenliği şirketi Sophos, Facebook'taki gizlilik sorunlarıyla ilgili yaptığı araştırma sonuçlarını kullanıcılarıyla paylaştı. 350 milyon aktif üyesi olduğu bilinen Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin gizliliğine ne derecede dikkat ettiğine yönelik yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

İki sahte Facebook hesabı açılarak, rastgele kullanıcılara yapılan arkadaşlık teklifi sonucunda, kullanıcıların yüzde 46'sı tanımadığı kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul ettiği görüldü. Bununla, kullanıcıların yüzde 89'u doğum tarihlerini paylaştığı, yaklaşık tamamının e-posta adreslerini paylaştığı ve yüzde 30-40'lık kesimin aile ve arkadaşlarıyla ilgili bilgileri paylaştığı sonucu ortaya çıktı.

Araştırmada kimlik hırsızlığının önüne geçebilmek için kişisel bilgilerin korunmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun