Genel 11 AĞUSTOS 2009 / 11:09

Sosyal medya platformları için yeni proje

GROU.PS sosyal medya platformlarına yönelik yeni bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu.

GROU.PS sosyal medya platformlarına yönelik yeni bir projeyi hayata geçirdiğini duyurdu.


Social Beans olarak adlandırılan proje, sayıları artan sosyal medya yayın platformlarında iskelet taşınabilirliğini (Skeleton Portability) mümkün kılacak standart bir sentaks yaratmayı amaçlıyor. Topluluk destekli projede, herhangi bir sosyal medya uygulamasındaki ayarlar, gizlilik seçenekleri, roller, üyelik modelleri ve diğer temel çatı özelliklerinin bir diğer sosyal medya yayın platformunda herkes tarafından rahatlıkla klonlanabilmesi sağlanıyor.

Proje ile ilgili olarak açılan sitenin adresi ise www.socialbeans.org. Bu sitede manifesto ve yol haritasının yanı sıra projenin özellikleriyle ilgili en eski sürüm ile Wordpress ve MediaWiki platformları için eklentiler de yer alıyor.  Projenin yaratıcısı ve kullanıcılar tarafından beğeniyle takip edilen kendi kendine yap alanındaki sosyal ağ sağlayıcısı GROU.PS, Social Beans projesini kendi web sitesinde de desteklemeye başladı. GROU.PS sitesine giren kullanıcılar isterlerse herhangi bir ağın Social Beans kaynağını izleme seçeneğinden faydalanabiliyorlar.

Veri taşınabilirliği ve dağıtılmış kimlik sistemleri bir web sitesinden diğerine kolay taşınmayı sağlamayı amaçlayan sosyal web hamlelerinden iki tanesi. Social Beans ise bulmacanın son parçasını oluşturarak bu taşınmanın düzgün, külfetsiz ve sorunsuz tamamlanmasını sağlıyor. Yorumlar, sıralamalar, etiketler gibi sosyal web’in sonsuz özelliklere sahip yapı taşlarını XML formatlı sentakslarla tanımlayarak bunları yapmak mümkün.