Genel 23 ŞUBAT 2009 / 15:55

Sosyal ağlar ve içerik 2009'un parlayan yıldızları

Adobe Scene 7 araştırmasına göre, e-ticaret şirketlerinin yüzde 92'si 2009'da tüketici deneyim projesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Adobe Scene 7 araştırmasına göre, e-ticaret şirketlerinin yüzde 92'si 2009'da tüketici deneyim projesi gerçekleştirmeyi planlıyor.


Bu yılın Adobe Scene 7 araştırması, e-ticaret şirketlerinin zengin içerikli medya özelliklerine, sosyal ağ, mobil ve kişiselleştirilmiş uygulamalara odaklandığını gösterdi. Adobe tüketici çözümleri başkan yardımcısı Doug Mack: “Web pazarlaması, yatırım ve yeniliğin önde gelen alanlarından olmaya devam ediyor. Bunun nedeni ise, zorlu ekonomik zamanlarda bile web pazarlaması anında ölçülebilen yüksek etkili pazarlama programları sunuyor” dedi.   


Mack: “Araştırmaya katılanların yüzde 90’ı yeni zengin içerikli ortamlara ve sosyal ağ teknolojilerine yatırım yaparak markalarını ve ürünlerini Web üzerinde sunmayı planlıyor” diye ekledi. Araştırmadan çıkan önemli bilgiler ise şu şekilde: En çok tercih edilen ilk dört medya içeriği (katılımcıların yüzde 35’i tarafından) sırasıyla: yaşam stili imajeri, alternatif görüntüler, ses/animasyon ve zum. EMEA’da zum alım oranı Kuzey Amerika’ya göre çok daha düşük. Global katılımcıların yaklaşık yüzde 20’si blog, RSS bilgisi, kullanıcı oylaması/derecelendirmesi/yorum aldı. Kişiselleştirilmiş mağazalar ve web'den baskı çözümleri en çok kullanılan özellikler oldu.  


Çoğu şirketin, yeni projelerini 2009'un ikinci yarısına ertelediği ortaya çıktı. Geçen yıl ise katılımcı şirketlerin yüzde 53'ü yılın ilk yarısında yeni projeleri faaliyete sokmayı planladığını söylemişti.