Genel 23 ŞUBAT 2009 / 15:55

Sosyal ağlar ve içerik 2009'un parlayan yıldızları

Adobe Scene 7 araştırmasına göre, e-ticaret şirketlerinin yüzde 92'si 2009'da tüketici deneyim projesi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Adobe Scene 7 araştırmasına göre, e-ticaret şirketlerinin yüzde 92'si 2009'da tüketici deneyim projesi gerçekleştirmeyi planlıyor.


Bu yılın Adobe Scene 7 araştırması, e-ticaret şirketlerinin zengin içerikli medya özelliklerine, sosyal ağ, mobil ve kişiselleştirilmiş uygulamalara odaklandığını gösterdi. Adobe tüketici çözümleri başkan yardımcısı Doug Mack: “Web pazarlaması, yatırım ve yeniliğin önde gelen alanlarından olmaya devam ediyor. Bunun nedeni ise, zorlu ekonomik zamanlarda bile web pazarlaması anında ölçülebilen yüksek etkili pazarlama programları sunuyor” dedi.   


Mack: “Araştırmaya katılanların yüzde 90’ı yeni zengin içerikli ortamlara ve sosyal ağ teknolojilerine yatırım yaparak markalarını ve ürünlerini Web üzerinde sunmayı planlıyor” diye ekledi. Araştırmadan çıkan önemli bilgiler ise şu şekilde: En çok tercih edilen ilk dört medya içeriği (katılımcıların yüzde 35’i tarafından) sırasıyla: yaşam stili imajeri, alternatif görüntüler, ses/animasyon ve zum. EMEA’da zum alım oranı Kuzey Amerika’ya göre çok daha düşük. Global katılımcıların yaklaşık yüzde 20’si blog, RSS bilgisi, kullanıcı oylaması/derecelendirmesi/yorum aldı. Kişiselleştirilmiş mağazalar ve web'den baskı çözümleri en çok kullanılan özellikler oldu.  


Çoğu şirketin, yeni projelerini 2009'un ikinci yarısına ertelediği ortaya çıktı. Geçen yıl ise katılımcı şirketlerin yüzde 53'ü yılın ilk yarısında yeni projeleri faaliyete sokmayı planladığını söylemişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun