Genel 22 ARALIK 2010 / 12:51

Sony müzik dinleme servisini açtı

Elektronik cihazların satışlarını artırması beklenen servis, Apple'ın tahtını da sallamaya çalışacak.

Elektronik cihazların satışlarını artırması beklenen servis, Apple'ın tahtını da sallamaya çalışacak.


Sony'nin Eylül ayında duyurduğu "Music Unlimited" platformu bulut tabanlı bir müzik dinleme servisi. Sistem, Apple'ın iTunes gibi şarkı indirme üzerine çalışmıyor. Bunun yerine şarkılar doğrudan internet bağlantısı üzerinden dinleniyor.

Sony'nin PlayStation 3, Vaio bilgisayar ve Bravia televizyonları gibi internet bağlantısı olan ürünlerin sahiplerine olanlara verilecek izinle 6 milyon şarkı arasından istenilenler doğrudan dinlenebiliyor. Sony'nin açıklamasına göre, servis kullanıcının -iTunes da dâhil- var olan müzik dosyalarıyla da senkronize edilebiliyor.

Servis şu anda İngiltere ve İrlanda'da kullanıma sunuldu. Önümüzdeki yıl Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yeni Zelanda ve ABD'de de servis kullanılmaya başlanacak.

Sony Bağlantılı Ürünler ve Servisler Bölüm Başkanı ve Başkan Yardımcısı Kazuo Hirai, "Sistemi tasarlarken indirilebilen müzik yerine doğrudan dinlenen müziği tercih ettik. Rakiplerimiz (iTunes) benzeri sistemle kullanıcılara ulaşmak zor olacaktı" dedi.

Şu anda Sony Walkman ya da cep telefonlarında servis kullanılamıyor ancak Sony'den yapılan açıklamaya göre yakında bu cihazlarda da internet üzerinden müzik dinlemek mümkün olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun