Genel 22 ARALIK 2010 / 12:51

Sony müzik dinleme servisini açtı

Elektronik cihazların satışlarını artırması beklenen servis, Apple'ın tahtını da sallamaya çalışacak.

Elektronik cihazların satışlarını artırması beklenen servis, Apple'ın tahtını da sallamaya çalışacak.


Sony'nin Eylül ayında duyurduğu "Music Unlimited" platformu bulut tabanlı bir müzik dinleme servisi. Sistem, Apple'ın iTunes gibi şarkı indirme üzerine çalışmıyor. Bunun yerine şarkılar doğrudan internet bağlantısı üzerinden dinleniyor.

Sony'nin PlayStation 3, Vaio bilgisayar ve Bravia televizyonları gibi internet bağlantısı olan ürünlerin sahiplerine olanlara verilecek izinle 6 milyon şarkı arasından istenilenler doğrudan dinlenebiliyor. Sony'nin açıklamasına göre, servis kullanıcının -iTunes da dâhil- var olan müzik dosyalarıyla da senkronize edilebiliyor.

Servis şu anda İngiltere ve İrlanda'da kullanıma sunuldu. Önümüzdeki yıl Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Yeni Zelanda ve ABD'de de servis kullanılmaya başlanacak.

Sony Bağlantılı Ürünler ve Servisler Bölüm Başkanı ve Başkan Yardımcısı Kazuo Hirai, "Sistemi tasarlarken indirilebilen müzik yerine doğrudan dinlenen müziği tercih ettik. Rakiplerimiz (iTunes) benzeri sistemle kullanıcılara ulaşmak zor olacaktı" dedi.

Şu anda Sony Walkman ya da cep telefonlarında servis kullanılamıyor ancak Sony'den yapılan açıklamaya göre yakında bu cihazlarda da internet üzerinden müzik dinlemek mümkün olacak.