Genel 22 EKİM 2008 / 08:49

Sony Ericsson 2008 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Sony Ericsson Mobile Communications AB 30 Eylül’de sona eren üçüncü dönem raporunu açıkladı. Rapora göre üçüncü dönemde 2007 yılının aynı dönemine oranla %10’luk bir düşüş yaşandı ve 25,7 milyon adet telefon ile 2,808 milyon avro satış kaydedildi.

Sony Ericsson Mobile Communications AB 30 Eylül’de sona eren üçüncü dönem raporunu açıkladı. Rapora göre üçüncü dönemde 2007 yılının aynı dönemine oranla %10’luk bir düşüş yaşandı ve 25,7 milyon adet telefon ile 2,808 milyon avro satış kaydedildi.


Sony Ericsson tarafından basına gönderilen raporda şu ifadelere yer verildi: "Dövizdeki dalgalanmalar ve ürün portföyünde daha düşük fiyatlı telefonların yer almaya başlaması, satışlarda yaşanan söz konusu düşüşün en önemli nedenleri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda brüt kâr miktarı da tedarikçi cephesinde süregelen maliyet baskısı nedeniyle de bir önceki yıla göre azaldı. Bu durum ikinci çeyreğin sonunda güçlü rekabete rağmen lanse edilen Sony Ericsson Cyber-shot telefon C902 gibi yüksek satış oranına sahip yeni modellerle birlikte hafifletildi. Vergi öncesi gelirler, 35 milyon avro tutarındaki yeniden yapılandırma maliyetleri dışında, 2007 yılının aynı dönemine oranla düşüş göstererek 12 milyon avro düzeyinde gerçekleşti.


 


Ortalama satış fiyatı, Sony Ericsson için geçtiğimiz yılın aynı dönemine ve geçen döneme göre düşüş gösterdi. Düşüş, pazarda fiyat rekabetinin yükselmesi ve telefonların daha düşük fiyatla satışa sunulmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Üçüncü çeyrek için pazar payı değişim göstermeyerek yüzde 8 civarlarında kaldı.


 


Sony Ericsson üçüncü çeyrekte ayrıca, telefon ve PC’den daha hızlı ve yüksek kaliteli müzik indirmeye olanak sağlayan PlayNow plus isimli servisini duyurdu. Sony Ericsson üçüncü çeyrekte aynı zamanda, üç yeni Walkman telefon modeli, ilk UMA (Lisanssız Mobil Erişim) cihazı G705 ve YouTube ile bütünleştirilebilen ilk modelleri W595, W902, G705’i duyurdu. Sony Ericsson pazara yenilik getiren ve birçok farklı işlevi bir arada sunan ilk çoklu ortam telefonu Xperia X1’i de piyasaya sundu.


 


Daha önce de açıklandığı gibi Sony Ericsson bu dönemde, şirketin eşit hisseli kurucuları olan Sony ve Ericsson’a 2007 kar payından toplamda 300 milyon avroluk (her biri 150 milyon avro) ikinci ödemesini de gerçekleştirdi. Sony Ericsson’un Eylül 2008 itibariyle 1,4 milyar avro nakdi bulunuyor."


 


Sony Ericsson Başkanı Dick Komiyama rapor konusundaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Üçüncü çeyrek Sony Ericsson için beklediğimiz gibi zorlu geçti. Operasyon ve kaynaklarımızı düzenleme planlarımız doğrultusunda çok daha çevik ve fiyat etkili bir organizasyon yapısı için yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte bir adım daha ileriye gittik. Daha önce açıklandığı gibi 2009 ikinci çeyreğinin sonunda işletme maliyetlerini yıllık 300 milyon avro azaltmış olma hedefimiz geçerliliğini koruyor. Bu hedefin tam etkisini ikinci çeyreğin ortalarında görmeyi bekliyoruz. Düzenleme planımızı hızla hayata geçirerek organizasyonumuzun ve büyüklüğümüzün tekrar sağlıklı karlılığa dayalı bir yapıya kavuşmasını garantileyeceğiz.”


 


Sony Ericsson cep telefonu küresel pazarının 2008 yılı sonunda  yüzde 10 büyüyeceğini ve ortalama satış fiyatlarının düşmeye devam edeceğini öngörüyor. Büyümenin, düşük fiyatlı telefonların daha çok satıldığı gelişmekte olan pazarlardan kaynaklanacağı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun