Genel 17 AĞUSTOS 2010 / 11:32

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 için kayıtlar başladı

Bu yıl ödül törenine ev sahipliği yapacak şehir Londra olarak belirlendi.

Bu yıl ödül törenine ev sahipliği yapacak şehir Londra olarak belirlendi.


Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kayıtlarının başladığı gün, Dünya Fotoğraf Organizasyonu da 2011 için bir dizi ilginç yeni değişikliği duyurdu. Cannes'daki yıllık Dünya Fotoğraf Festivali'nin başarısı üzerine oluşturulan festival, 2010 ve 2011'de dünyanın çeşitli yerlerindeki dört önemli şehre açılacak. Dünya Fotoğraf Organizasyonu'nu ve fotoğraf tutkusunu her yıl binlerce daha fazla insana taşıyarak, San Francisco, Meksika, Şanghay ve Londra'yı ziyaret edecek. Tur, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri törenine ilk kez ev sahipliği yapacak olan Londra'da son bulacak.

Dünya Fotoğraf Festivali, bugünkü fotoğrafın son trendleri, zorlukları ve yenilikleri ile karşılaşmak ve onlar üzerine tartışmak açısından, dünyanın çeşitli yerlerinden gelecek fotoğrafçılar için bir fırsatı simgeliyor. Her bir festivalde Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni kazananlar açıklanacak ve pratik workshop'lar, sergiler, konuşmalar, portföy incelemeleri ve uluslararası endüstrinin önde gelen şahıslarının katılacağı bir fotoğraf sempozyumu gerçekleştirilecek.

Amatör yarışmanın yerini alan Açık Yarışma, gittikçe artan sayıdaki fotoğrafsever için düzenlenecek. Amatör dalda, Doğa ve Vahşi Yaşam, Seyahat ve Hava Karardıktan Sonra'yı da içeren 11 kategori bulunuyor ve her birinden tek bir fotoğraf seçiliyor.

Profesyoneller ve ‘ciddi olarak meraklı' fotoğrafçılar, Profesyonel yarışmaya katılmaya çağırılacaklar ve bunların bir çalışma kategorisine karar vermeleri gerekecek. 14 profesyonel kategori üç tür altında toplanıyor: Ticari, Güzel Sanatlar, Foto Muhabirliği ve Belgesel'e ek olarak, yeni kategoriler arasında da Yaşam Tarzı, Cansız Doğa (Natürmort) ve İnsanlar yer alıyor.

Kayıtlar 5 Ocak'a kadar devam edecek, ödüller 22 Nisan'da verilecek

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 yarışması için kayıtlar 5 Ocak 2011'de son bulacak. Profesyonel ve Açık kategorilerini kazananlar, ödüllerini 27 Nisan 2011'de Londra'daki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri töreninde alacak. Ayrıca L'Iris d'Or'u kazanan Yılın Sony Dünya Fotoğrafçısı açıklanacak ve 25 bin dolarlık ödülün yanı sıra Sony'nin Alpha dijital SLR kamera ekipmanını alacak. Açık yarışmanın genelini kazanan da 5 bin dolar ile birlikte Sony'nin Alpha dijital SLR kamera ekipmanını alacak.

Sony geleceğin fotoğrafçıları için çalışıyor

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, global eğitim programı ve yarışması Öğrenci Odağı yoluyla yeni fotoğrafçı neslini desteklemeye ve onları birbirine bağlamaya çalışıyor. Young Tate Online ile gerçekleştirilen özel bir işbirliğinde, 2011 Öğrenci Odağı programı, Tate Modern'in Londra'daki ‘Pozlar: Röntgencilik, Gözetim ve Kamera' adlı yeni fotoğraf sergisi ile bağlantılı olacak. Bu sergi için ilham alınmış olan ‘Gözetim', 2011 Öğrenci Odağı yarışmasının da teması olacak.

Öğrenci Odağı ilk kez, dünyanın her yerinden, bir fotoğraf programına sahip olan bütün üniversitelere açık olacak. 10 kişilik kısa listede yer alan öğrenciler ve öğretmenleri, Dünya Fotoğraf Festivali'nin parçası olarak son görevlerini yapmak üzere 2011 Nisanı'nda Londra'ya uçacak. Sony tarafından hediye edilen 45,000 Euro değerindeki Alpha dijital SLR kamera ekipmanını alacak genel Öğrenci Odağı kazananı, Profesyonel ve Açık kategori kazananları ile birlikte 27 Nisan'daki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Töreni'nde duyurulacak.

Başvurular, en son haberler, forumlar ve bloglarbir sitede toplandı

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2011 yarışmasının başlangıcına denk gelecek şekilde www.worldphoto.org adlı web sitesini yeniden açtı. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'ne katılımı sağlamanın yanı sıra fotoğraf topluluğu için de bir merkez konumunda olan web sitesi, görüntüleme dünyasından son haberleri verecek. Web sitesi, Dünya Fotoğraf Akademisi ile özel görüşmeleri ve pod yayınlarını, bir üye bölümünü, özel bir öğrenci bölümünü, forumları, videoları ve blogları da içerecek.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu İdari Direktörü Scott Gray, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Dünya Fotoğraf Organizasyonu, görüntüleme için küresel bir platformun yanında dinamik yeni bir web sitesi ve fotoğrafı daha büyük uluslararası topluluğa taşımamıza izin veren bir festival ortamı sağlıyor. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri törenini Londra'ya taşımaktan ve dünyada kültürel olarak en canlı şehirlerden birinde uluslararası fotoğrafın en iyisini kutlamaktan dolayı çok heyecanlıyız."

Sony Avrupa Dijital Görüntüleme Başkan Yardımcısı Yoshiyuki Nogami ise şunları söyledi: "Sony'de görüntülemenin gücüne ve fotoğraf ortamı yoluyla ilham verme, eğlence ve eğitim yeteneğine inanıyoruz. Bu önemli yarışmaya ve dünyanın her yerinden inanılmaz fotoğraf yeteneklerine verdiğimiz desteğin sürmesi nedeniyle çok heyecanlıyız."

Dünya Fotoğraf Organizasyonu ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri hakkındaki tüm detayları www.worldphoto.org adresinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun