Genel 26 NİSAN 2010 / 12:57

Sony disket devrini kapatıyor

Sony, gelecek yıl 3.5 inçlik disket üretimine son vereceğini açıkladı.

Sony, gelecek yıl 3.5 inçlik disket üretimine son vereceğini açıkladı.


Mainichi Daily gazetesinin haberine göre Sony, Cuma günü eski disketlerin Japonya'da satışını Mart 2011 itibariyle durduracağını açıkladı.

3.5 inçlik floppy disk olarak anılan disketler, kişisel bilgisayarlar arasında dosyaların transferini sağlayan bir depolama aygıtı olarak yaklaşık otuz yıl hayatımızda önemli rol oynadılar. 1981 yılında ilk kez Sony'nin öncülüğünde üretilen disketler, bir süre önce daha popüler bir format olan 5.5 inçlik disketlerin yerini alarak karşımıza çıktılar.

Ancak dosya ve program boyutlarının büyümesiyle, floppy diskler daha geniş formatlı ve daha ucuz olan depolama cihazlarının ortaya çıkışıyla eski popülerliğini yitirdi. CD, DVD, Zip ve USB gibi sürücülerin depolama yöntemleri ile bu disketlere artık gerek kalmadı.

Sony, 2002 mali yılında gerçekleştirdiği 47 milyonluk rekor floppy disk satışından, 2009 mali yılında 12 milyonluk satışa geriledi. Diğer floppy disk üreticileri pazardan çoktan çekilirken, disket üretimine şimdilerde son verme kararı alan Sony'nin bu konuda neden bu kadar geciktiği bilinmiyor.