Genel 17 MAYIS 2010 / 08:56

Sony'den iki yeni dijital fotoğraf makinesi

Yeni Sony NEX-5 ve NEX-3 dijital fotoğraf makineleri, değiştirilebilir lensleri ve hızlı çekim kapasitesiyle DSLR çekimi kompakt boyutta sunuyor.

Yeni Sony NEX-5 ve NEX-3 dijital fotoğraf makineleri, değiştirilebilir lensleri ve hızlı çekim kapasitesiyle DSLR çekimi kompakt boyutta sunuyor.


Sony'nin kompakt iki adet yeni NEX-5 ve NEX-3 dijital fotoğraf makineleri ile fotoğraf meraklıları çektikleri yaratıcı karelerin keyfini çıkaracak.

Sony ailesinin yeni üyeleri NEX-5 ve NEX-3, değiştirilebilir lens özelliğinin sunduğu konfor ile DSLR-kalitesinde çekim yapabiliyor, ayrıca kompakt tasarımlarıyla da ceket cebine ya da çanta içine rahatça sığabiliyor.

İki makinenin de kalbinde yeni geliştirilen, 14.2 efektif megapikselli Exmor APS HD CMOS sensörü bulunuyor. Bu sensör, geleneksel kompakt kameralardaki sensörlerden büyük olduğundan, DSLR kullanıcılarının aşina olduğu gibi görüntü parazitini önemli ölçüde azaltıyor.

Fotoğraf ve video kalitesi, hızlı, tam otomatik odaklamalı ve en az obtüratör gecikmesi ile hızlı DSLR tipi çekim yansımalarını garantileyen BIONZ işlemci tarafından daha ince bir şekilde geliştirilmiş. Her iki kamera da, saniyede 7 çekime kadar tam çözünürlüklü görüntülerin yüksek bir hızda oluşması ile hızlı hareketleri yakalayabiliyor.

NEX-5'in ve NEX-3'ün yeni ‘asla kaybolma' menü özelliğine sahip şık ve karmaşık olmayan kullanıcı dostu bir arayüzü var. Çekim parametrelerine, pratik kontrol dairesi ve programlanabilir iki tuş yoluyla kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Görüntüler ve kamera ayarları, herhangi bir çekim konumunda, görüntüye rahat bakılabilmesi için aşağı veya yukarı eğilebilen, TruBlack teknolojisini kullanan büyük ve canlı 7.5 santimlik Xtra Fine LCD'de gösteriliyor. TruBlack ekran teknolojisi, görüntülerin ve kamera ayarlarının daha canlı ve yüksek kontrastta görünmesine izin veriyor.

Her iki fotoğraf makinesinde, zayıf ışık çekimleri için gerektiğinde akıllı aksesuar terminali yoluyla takılan küçük bir flaş kullanılabiliyor. İsteğe bağlı diğer aksesuarlar arasında FDA-SV1 Optik Vizör, renkli çantalar ve omuz askıları da yer alıyor.

Her iki modelin de Haziran sonu Türkiye'de satışta olacağı biliniyor; NEX-3 1.499 TL ve NEX-5 ise 1.799 TL satış fiyatı ile piyasaya çıkacak.