Genel 29 ARALIK 2010 / 12:52

Sony 2011'de 3D dünyasına hızlı girecek

Şirketin yeni yılda sunacağı ürünler arasında 300 inç görüntü yansıtabilen 3D projektör de var.

Şirketin yeni yılda sunacağı ürünler arasında 300 inç görüntü yansıtabilen 3D projektör de var.


Ses, görüntü ve eğlence dünyasına yönelik olarak "Mercekten göze" anlayışıyla geniş bir perspektifte çözümler sunan Sony, düzenlediği bir basın toplantısıyla 2011 yılına dair 3 boyutlu vizyonunu paylaştı. Toplantıda Sony Eurasia Teknik Pazarlama Müdürü Mete Emiroğlu, canlı demolar eşliğinde önümüzdeki yıl Sony'nin 3. boyuta dair stratejileri ve çözümleri konusunda bilgi verdi.

Sony'nin halihazırda 30 kadar 3 boyut destekli ürünü olduğunu söyleyen Emiroğlu, şirketin dev stüdyolarda büyük prodüksiyonların hayata geçirilmesinden evlerde kullanılan LCD televizyonlara kadar 3 boyutun her alanında yer aldığına dikkat çekti. Sony'nin kullandığı teknolojilere ve yeni çıkacak ürünlere de değinen Emiroğlu, sunumunda bazı sürpriz ürünlerin de müjdesini verdi. Bunlar arasında 40 inçten 300 inçe kadar perdeye 3 boyutlu görüntü yansıtabilen VPL-VW90ES model ev sinema projektörü de yer alıyor.

İşte tuttuğumuz notlar eşliğinde Sony'nin 2011'e yönelik planları ve kullandıkları teknolojilerin altında yatan gerçekler...

LCD Televizyonlar: Sony, önümüzdeki yıl 40 inçten 60 inçe kadar uzanan televizyonarı piyasaya sürmeye devam edecek. 100 ve 200 Hz olarak sınıflandırılan televizyonlarda bir de 400 seçeneği yer alıyor. Ancak bu 400 Hz'e karşılık gelen bir rakam değil, modelin özellikle 2D görüntülerde yüksek performans göstermesi için uyarlanmış bazı teknolojilere işaret ediyor (ed: diğer bir deyimle bu tarz ürünlerde büyük rakam göze hoş görünür kuralı uygulanmış). Televizyonlar (her ne kadar Sony bunu özellikle vurgulamayı tercih etmese de) 2D görüntüleri 3D olarak da yansıtabiliyor, ama doğal 3D görüntü kaynaklarına kıyasla bu etkinin zayıf olduğu söyleniyor. Ayrıca kumandadan tek tuşla 3D görüntüyü 2D'ye dönüştürmek de mümkün. Biraz da eksilerini ele alırsak, kafayı hafif yan çevirdiğinizde görüntü anında bozuluyor. Bu nedenle televizyonları izlemek için bakış açınızı ufuk çizgisine paralel tutmak zorundasınız (ed: Sony'nin bu konuda Panasonic'ten öğrenmesi gereken şeyler var).

Gözlükler: Sony, active shutter teknolojisini kullanan gözlüklerine oldukça güvendiğini belirtiyor. Gerçekten de rakiplerle kıyaslandığında gözlüklerin ışık geçirgenliği hayli yüksek ve harici ışık kaynaklarına gözünüzü diktiğinizde oluşan pırpır etkisi o kadar da hissedilir değil (ed: Panasonic'in de Sony'den bu konuda öğrenmesi gereken şeyler var). Sony bu gözlüklerin tasarımı konusunda da ilginç bir ipucu paylaştı. Şöyle ki, gözlüklerin kenarlarının mümkün olduğunca kapalı olması ekran haricinde ışık yayabilecek odakların mümkün olduğunca gizlenmesi için düşünülmüş. Takınca cyborg gibi görünmenizin böyle haklı bir sebebi varmış meğer. Bu arada gözlüklerinin üzerine bunları takan arkadaşlar gerçekten de hiç rahatsız olmuşa benzemiyorlardı. Bunlardan biri de muhabirimiz Evren Gülyaşar. Bakınız gözlük üstüne gözlük takarken kendisi ne kadar da rahat:

Ev sinema sistemleri: Bol miktarda sistem yola çıkmış durumda. Artık Sony'nin sattığı Blu-ray destekli sistemlerin tamamı 3D Blu-ray içeriğini destekliyor. Desteklemeyen ilk partilerin de basit bir yazılım güncellemesiyle bu özelliğe kavuşabildikleri söyleniyor.

Fotoğraf makineleri ve kameralar: Sony, şu an mevcut 3 adet 3D fotoğraf çekebilen alfa modelinin yanına bu yıl Cybershot'ların da dahil olduğu 3 boyutlu panoramik çekim destekleyen model ekleyecek. Fakat şöyle bir durum var: Sony bu işi yaparken tek objektif kullanıyor ve sistem bu objektifin önce bir kare çekip, daha sonra makineyi kaydırarak yeni bir kare çekmesi ve bunları üst üste bindirmesi prensibine dayanıyor. Sonuç? Elinizin titrememesi lazım, ayrıca hareketli cisimleri çekmeyi unutun. Bu yöntemle sadece durağan kareleri 3 boyuta taşıyabileceksiniz (ed: denemeden yorum yapmamak lazım ama fakirin 3D'si gibi olmuş bu iş). 3 boyutlu Handycam'lerin de yine yolda olduğu söyleniyor. Bunların çekim mantığının nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

Oyun konsolu (PS3): PS3 zaten bir süre önce 3 boyutlu dünyaya adım atmıştı ve kendi başına zengin bir içerik platformu olarak şirketin eğlence konusunda önemli bir penetrasyon noktasını oluşturuyor. Şu an platform üzerinde kendi yükleyebileceğiniz fotoğraflarla 3 boyutu deneyebileceğiniz hazır uygulamalar var. Ayrıca Gran Turizmo 5 ve Killzone 3'ün 3 boyut destekleyen bomba oyunlar olduğuna dikkat çekiliyor.

Bilgisayar: 16,4 inçlik yeni 3 boyutlu VAIO modeli Şubat-Mart gibi piyasada olacak. Hatta Emiroğlu, sunumu sırasında VAIO ekranındaki 3 boyut etkisinin LCD televizyonlardan bile daha iyi olduğu gibi bir ifade kullandı. Bunun da muhtemelen yazılımdan veya güçlü işlemcilerden kaynaklandığını belirtti.

Projektör: Günün bombası daha önce IFA'da sergilenen ve ilk örneği henüz Türkiye'ye ulaşan Sony VPL-VW90ES modeli 3 boyutlu ev sinema projektörü oldu. Bu projektör, 40 inçten 300 inçe kadar üç boyutlu görüntüyü perdeye yansıtabiliyor ve tıpkı televizyonlarda olduğu gibi gözlükle izleniyor. Bununla birlikte özel odada yapılan denemede bazı konularda (mesela kafa eğme denemesi gibi) televizyonlardan bile daha iyi performans gösterdiğini gördük. Ama kusurları da yok değil. Örneğin negatif derinlik, yani görüntülerin içe gömülmesi konusunda biraz odak kayması yaşıyor. Ayrıca aydınlığın yüksek olduğu sahnelerdeki 3D yansıtma başarısı karanlık sahnelerde olduğu kadar iyi değil. Bu belki biraz da görüntünün yansıtıldığı perdeyle ilgiliydi. Zaten Şubat ayında piyasaya çıkacak bu ürüne 15 bin 500 lira para verecek birinin, sinemalardaki gibi gümüş perde alarak izleyeceği yere koymasında fayda var.

Sıkça sorulan sorular

Toplantı sırasında 3 boyut teknolojisiyle ilgili basın mensupları olarak aklımızdaki soruları da yetkililere yönelttik. İşte aldığımız cevaplar:

- Hz rakamlarının yüksek olması görüntü kalitesine etki eder mi?- Evet.

- 3D televizyonlarda ideal izleme uzaklığı nedir?- Ekran boyunun 1,5 ila 2,5 kat uzağı.

- Ürünlerinizde yer alan XMB arayüzünü 3 boyuta özel olarak uyarlayacak mısınız?- Çalışmalar var.

- Ne zaman kafayı yan çevirdiğimizde düzgün görüntü izleyebileceğiz?- Bu durum bizi de rahatsız ediyor, üzerinde çalışıyoruz.

- Gözlüklerin fiyatları ne zaman ucuzlayacak?- Talebe bağlı. Talep çoğalırsa fiyat ucuzlar.

- Sahip olduğumuz Sony gözlükleri diğer Sony televizyonlarla kullanabilir miyiz?- Gözlükler Sony markası içinde kaldığınız sürece tüm ürünlerle uyumlu.

- Anaglifik (karton gözlük) 3D çevrimi destekliyor musunuz?- Hayır, ve de hiçbir zaman desteklemeyeceğiz.

- Projektörün fiyatı, lamba ömrü ve garantisi ne kadar?Lamba ömrü 3 bin saat. Garanti 6 ay veya 500 saat. Fiyatı 650 TL.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun