Genel 07 EKİM 2010 / 06:45

Son iki yılın şampiyonu Socrat da CeBIT'te

İstanbul Üniversitesi'nin güneş enerjisiyle çalışan otomobili fuara renk katıyor.

İstanbul Üniversitesi'nin güneş enerjisiyle çalışan otomobili fuara renk katıyor.


İstanbul Üniversitesi'nin ilk güneş enerjili otomobili hem 2009 yılında hem de 2010 yılında Tübitak'ın düzenlediği yarışlarda Türkiye şampiyonu oldu. Yeni hedef de dünya çapında ses getirmek olarak belirlendi.

Yurtdışındaki örneklerini inceleyen İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) ekibi, özellikle aero dinamiğe verdikleri önem sayesinde yurtiçindeki rakiplerini geçmeyi başardıklarını ifade etti. Solar Car Racing Team isminin kısaltmasıyla Socrat ismi verilen elektrikli otomobil güneş olduğu sürece yoluna devam ediyor.

İ.Ü. öğrencilerinin emeği sonucu ortaya çıkan Socrat, güneş olmadığında sabit olarak ortalama 70-80 kilometre hızda 2 saat gidebiliyor. 45 derece yokuşu tırmanabilen otomobil, şu anda 100 kilometre hız yapabiliyor. Yurtdışındaki yarışlar için hazırlanan Socrat'ın 140 kilometre hıza ulaşması hedefleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun