Genel 20 OCAK 2011 / 11:51

Somalili korsanlar yılda 12 milyar dolarlık vurgun yapıyor

Siz bakmayın öyle şişme botlarla gezip yırtık atletle poz verdiklerine...Eski püskü giysileri, paslanmaya yüz tutmuş silahları ve şişme botlarıyla neredeyse koca şehri yutacak büyüklükteki gemi ve tankerlere gözü kara dalan açık deniz korsanlarının neden olduğu zararın, düşünülenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.The One Earth Future Foundation adlı kuruluşun Oceans Beyond Piracy dokümanında açıklanana göre korsanların neden olduğu zarar yıllık 7 ila 12 milyar dolar arasında değişiyor. Bu paradan korsanların eline fidye olarak geçen pay ise 2010 yılında 238 milyon dolar olmuş (ki 2010 yılının bu konuda en kötü yıl olduğu söyleniyor).

Peki paranın geri kalanı nereye gidiyor? Tabii ki korsanlığı engellemek için alınan önlemlere. Örneğin gemileri sigortalamanın toplam maliyeti 400 milyon dolardan başlayıp 3,2 milyar dolara kadar tırmanıyor. Gemilerin korumak için ayrılması gereken askeri personel ve teçhizatın giderleri de temizinden 2 milyar dolar. En şaşırtıcı olan da şu: Gemileri korsanların olmadığı alternatif rotalardan geçirerek hedefe ulaştırmanın maliyeti yıllık 3 milyar dolar!Detayları üstteki linklerde yer alan raporda görebilirsiniz.

ETİKETLER : korsan somali
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun