Genel 09 EKİM 2011 / 11:57

Söke Belediyesi, akıllı su yönetimi projesi ile fuarda

Fuarda uygulamalarını tanıtan yerel yönetimlerden biri de; 70 bin kişilik nüfusuyla Ege’nin küçük bir ilçesi olmasına rağmen yedinci e-TR Ödülleri’nin “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler Kategorisi” birincisi ve jüri özel ve e-belediyecilik özel başarı ödüllerinin de sahibi olan Söke Belediyesi.Akıllı Yaşam Konsept alanı içinde yer alan 7. salonda yer alan standında ödül aldığı Akıllı Kent Otomasyon Sistemi(AKOS) projesi ve hizmet masasından başlayarak, Söke Kart’a uzanan e-belediyecilik uygulamaları ile ilgili bilgilerin aktarıldığı stantta, tanıtılan en önemli uygulamalardan biri de; yeni şehircilik anlayışının bir parçası olan kaynakların etkin kullanımı ve akıllı su yönetimini adresleyen Söke Ovası için kurgulanmış Akıllı Ova Projesi. Söke Ovası, 450 bin dönümlük ekilebilir alana ile Ege Bölgesi’nin en verimli topraklarını oluşturuyor.

Akıllı Ova Projesi, bilinçsiz sulama uygulamaları ile tarımda aşırı su kullanımının önüne geçilmesi, sulama sahası içindeki arazilerin özelliklerine göre en uygun sulama yönteminin seçilmesi, uygun bir sulama programının uygulanması, bitkilerin optimum düzeyde gelişebilmesi için ihtiyaç duydukları miktarda ve zamanda su verilmesinin bilgisayar destekli olarak sağlıyor. Proje, coğrafi bilgi sistemine dayalı olarak tasarlanan yapısıyla da öne çıkıyor.

Söke Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Mehmet Zeylan da, küçük bir belediye olarak yaptıkları çalışmalarla benzer büyüklükteki belediyelere de yenilikçi uygulamalar yapabileceklerini göstermek üzere fuara katıldıklarını ve Söke Belediyesi olarak taşıdıkları vizyonla bu uygulamaları hayata geçirdiklerini belirtti.
YORUMLAR
ali yaman 18 MAYIS 2012 / 11:23 0 0
bu konuyu medya ile paylaşmamızmı? gerekmektedir insanlar tedirgin durumdadır servisler yoldan geçemiyorlar maduruz konunun bir an evvel araştırılasını rica ederim..
ali yaman 18 MAYIS 2012 / 11:22 0 0
söke belediyesi hudutları içerisindeki konak mah. alfa sitesi önündeki yol ne zaman kayması engellecektir
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun