Genel 11 EKİM 2009 / 13:22

Şirketler risk yönetim sistemleri ile etkinleşiyor

Bilişim Zirvesi’09, İş ve Teknoloji Oturumları kapsamında “Risk Yönetim Sistemleri” başlıklı bir oturuma ev sahipliği yaptı.

Bilişim Zirvesi’09, İş ve Teknoloji Oturumları kapsamında “Risk Yönetim Sistemleri” başlıklı bir oturuma ev sahipliği yaptı.


Konuşmacılığını T.A.C. Genel Müdürü Yalçın Gerek ve Nurol Yatırım Bankası BT Müdürü Kemal Özyurt’un yaptığı oturumda, risk yönetim sistemlerinin önemi, özellikleri, uygulama süreçleri ve getirileri ele alındı. Risk yönetim sistemlerinde standartların önem kazandığını belirten Gerek, COBIT’in de yönetişim alanında şirketlere destek veren ana çerçevelerden biri olduğunu belirtti. Risk yönetiminde tehditlerin de önemli noktalardan biri olduğunu kaydeden Gerek, zayıflıklar, kayıp etki ve olasılıkların da burada ana unsurlar olduğunu ifade etti. Gerek, riskler için öncelikli olarak etki analizi yapılarak sonrasında olasılık çalışması ile şirketlerin risklerini tespit edebileceklerini ifade etti.

Bir yatırım bankası olarak gerçekleştirdikleri risk yönetim sistemini katılımcılarla paylaşan Özyurt da proje amaçlarını ve kazanımlarını katılımcılara aktardı. Projeye sürekliliği artırmak, performansı ölçmek, bilgi bütünlüğü sağlamak, operasyonları daha az kişiyle yürütmek amacıyla başladıklarını belirten Özyurt, proje sonrasındaki kazanımlarını da şöyle özetledi; “İş sürekliliğimizin tanımı netleşti, yatırımları önceliklendirmek ve karar aldırmak kolaylaştı, denetimlerde olgunluğumuz arttı böylece iş stratejileri ile BT yatırımları eşgüdümlülüğü sağlayan bir yapıya geçildi.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun