Genel 25 EKİM 2010 / 10:49

Şirketler bulut bilişime yüz vermiyor

Sadece beş veriyor.

Sadece beş veriyor.


Dışkaynak danışmanlık şirketi TPI tarafından yapılan yeni bir ankete göre bilişim şirketlerinin yalnızca yüzde 5’i bulut bilgi işlem stratejisine sahipken, yüzde 20’si bu alanda strateji geliştirmek için gerekli kaynağa sahip.

Bu sonuçlar şirketlerin hala bulut bilişimin önemini kavrayamadığına işaret ederken, önümüzdeki yıl şirketlerin önceliğinde "bulut bilişimin avantajlarından yararlanmak için yeni planlar oluşturmak yer almalı" deniyor.

Ancak bu sonuçları başka bir açıdan değerlendiren bir diğer araştırma şirketi IDC, TPI’ın çıkardığı bu sonucun, aslında şirketlerin bulut bilişim stratejilerini uygulama oranı olduğunu belirtiyor. Bulut bilişim teknolojileri kullanmak için pek çok şirketin bir plan geliştirmediğine, ancak bulut tabanlı servisler kullanan şirketlerin var olduğuna dikkat çekiliyor.

IDC’nin 2010 yılı Mart ayında yaptığı anketin sonuçlarına göre Avrupalı 700 şirketin yaklaşık yüzde 40’ı bulut bilişimi bir ya da daha fazla alanda mutlaka kullandıklarını belirtmişti. IDC yaptığı araştırmada gelecekte her dört şirketten üçünün bulut bilişimden yararlanacağını ortaya koymuştu.

Güvenlik riskleri dolayısıyla bulut bilişime yanaşmayan şirketlerin bu teknolojiyle tanıştıkça yeni stratejiler geliştireceği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun