Genel 25 KASIM 2010 / 13:24

Şirket çalışanları veri çalmaya pek bir hazır

Bunu biz değil, Imperva'nın araştırması söylüyor. Haberin içinde kanıtı bile var.

Bunu biz değil, Imperva'nın araştırması söylüyor. Haberin içinde kanıtı bile var.


Güvenlik şirketi Imperva'nın yaptığı araştırma, çalışanların çoğunun şirketten ayrılırken beraberlerinde önemli bazı bilgileri götürmeye hazır olduklarını ortaya koydu. Bin kişi üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, çalışanların yüzde 27'si şirketten ayrılmaları durumunda bazı bilgileri şirket dışına çıkarma konusunda bir sakınca görmüyor. Katılanların yüzde 17'si de özellikle müşterilere dair verilere göz dikmiş durumda.

Durun daha bitmedi: Aynı araştırmaya göre işten ayrılmak üzere olanların yüzde 59'u bu verinin zaten kendilerine ait olduğunu düşünüyor. Çalışanların yüzde 85'i de çalışma bilgisayarlarını veya şirket verilerini ev ve iş arasında serbestçe götürüp getirdiklerini belirtiyor.

Bu görüşün belki de en önemli örneği geçtiğimiz günlerde Ford'un başına gelenler. 17 Kasım'da sonuçlanan bir davayla, 10 yıldan uzun süre Ford'da çalışan ve 2006'da Çin'deki bir rakibin iş teklifini kabul eden eski bir personelin işten ayrılırken yanında 4 bin adet dosya götürdüğü ve bunlar arasında yer alan tasarım şemalarının değerinin 50 milyon ila 100 milyon dolar arasında olduğu belirtildi. Çalışan şimdi 6 yıl hapis ve 150 bin dolar para cezasıyla karşı karşıya.