Genel 04 EKİM 2011 / 20:09

Sınırsız Oyun Konferansı'nda oyunun getirdiği fırsatlar masaya yatırıldı

ICT Summit Eurasia – Bilişim Zirvesi ’11 kapsamında BTnet.com.tr ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sınırsız Oyun Konferansı, önemli konu ve konuklarla birinci gününü geride bıraktı.

[caption id="attachment_35798" align="alignnone" width="455" caption="Crytek'in kurucularından Cevat Yerli ve Faruk Yerli"][/caption]

BTnet.com.tr’nin ev sahipliğinde, Crytek’in sponsorluğunda METUTECH-ATOM’un katkılarıyla düzenlenen Sınırsız Oyun Konferansı, birinci gününde önemli konu ve konukları ağırladı.

Konferansın birinci gününün açılış konuşmasını Crytek Kurucu Ortağı Cevat Yerli gerçekleştirdi. Oyun geliştirme işine kırılan bacağı nedeniyle devam edemediği futbol sevgisini ekrana aktarma hevesiyle başladığını aktaran Cevat Yerli, 1999’da ilk CryEngine’i ortaya koydukları zamandan bugüne kadar yaşadıkları gelişimi ve büyüme öyküsünü anlattı.

Türkiye’de oyun geliştirme alanındaki hareketlenmenin kendilerini mutlu ettiğini ve yakın zamanda Free2Play sistemi üzerinden Türkiye oyun pazarına girebileceklerini söyleyen Yerli, bu işe girişmek isteyenlerin dört konuya önem vermelerini öğütledi: “Vizyon, tutku ve inatla işe koyulun. Büyük değişiklikler peşinde olun. Büyük düşünün, ama gerçeklerden uzaklaşmayın. Yaptığınız her inovasyonun mutlaka sebebi olsun.”

Hangi platformda nasıl iş geliştirilir?

Konferansın ilk paneli, hangi konuda nasıl iş geliştireceği konusunu masaya yatırdı. Oyungezer’in ortaklarından Faruk Furkan Akıncı’nın yönettiği panele Nintendo’nun Türkiye temsilcisi Nortec Eurasia Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, METUTECH-ATOM Yöneticisi Emek Kepenek, Sony Eurasia Kişisel Eğlence Grup Ürün Müdürü Murat Gebeceli ve Aral İthalat Genel Müdürü Ömer Faruk Demir katıldı.Farklı platformların geliştiricilere sunduğu fırsatlardan Türkiye’nin bu alanda sahip olduğu yeteneklerin yönlendirilmesine kadar birçok konunun ele alındığı panelde, konsol üreticileri ve dağıtıcıların en çok şikayet ettiği konu uygulanan ek vergilerin Türkiye’de oyun kültürünün gelişmesine ve platform oluşturmasına engel olduğu gerçeğiydi. Birçok ülkede rekabet halinde olan farklı platformların Türkiye’de bu işi geliştirmek için dayanışma içinde olduklarını belirten katılımcılar, bu konuda devlet kurumlarında da sağlıklı bir bilinç oluşmasının ve geliştiricilerin haklarını gaspeden korsan dağıtımın engellenmesinin şart olduğunu dile getirdiler. Türkiye’deki yeteneklerin keşfi için sağlanabilecek destekler ve ön sipariş modelinin getirdiği fırsatlar panelin dikkat çeken diğer konu başlıklarıydı.

Online oyunun gözde modeli Free2Play

Konferansın ilk günün ikinci paneli METUTECH-ATOM Danışmanı Serhat Bekdemir’in moderatörlüğünde, CEI Prime CEO’su Erkan Bayol, Peak Games CEO’su Sidar Şahin ve Akademisyen Av. Fasih Sayın’ın katılımıyla “Online Oyun” konusunu ele aldı. Özellikle son dönemin yükselen yıldızı Free2Play modelinin gündemde olduğu panel, küçük ekipler tarafından geliştirilip Facebook ve benzeri platformlardan yayınlanan oyunlar da dahil olmak üzere Free2Play konseptinin gelir modellerini nasıl yeniden şekillendirdiğini ele aldı.Konferansın ilk günü, Aral Electronic Sports World Championship 2011 Türkiye finalleri kapsamında düzenlenen EA FIFA 2011 Türkiye Final Karşılaşması maçlarının salonda canlı olarak oynandığı ve ödüllerin dağıtıldığı performans gösterisiyle sona erdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun