Genel 15 HAZİRAN 2010 / 13:44

Singapur internette sörf yaparken rüzgârdan uçuruyor

Fiber optik kablolarla örülen Singapur, internetten indirdiği veriye veri demiyor.

Fiber optik kablolarla örülen Singapur, internetten indirdiği veriye veri demiyor.


Ada ülkesinin sakinleri internet üzerinden bir DVD kadar içeriği saniyeler içinde kullanabiliyor. Uygulamaya çevrimiçi video, televizyon yayını ve internet üzerinden yapılan telefon konuşmalarını rahatlatmak için gidildiği bildirildi.

Araştırmalara göre, yapılan altyapı çalışmalarıyla 2009 yılında 3,8 milyar dolar olan Singapur telekomünikasyon piyasasının 2014'de 5,1 milyar dolara çıkması bekleniyor. Singapur altyapı yatırımı için yaklaşık bir milyar dolar harcadı.

Yüksek çözünürlükte videoyu rahatlıkla izleyebilmek için saniyede 35 megabitlik internet gerekiyor. Şu an dünyada internet erişim hızında birinci sırada bulunan Japonya ve Hong Kong'ta saniyede 1 gigabit (bin megabit) internet imkanı veriyor.

Güney Kore de 2013 yılında tüm şehirlerinde bir gigabit internet erişimini standart hale getirmek istiyor. Singapur'u kendine örnek alarak ülkelerini fiber optik ağlarla örmek isteyen Avrupalı ülkeler arasındaysa İngiltere, Fransa, Hollanda ve İsveç bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun