Genel 15 KASIM 2016 / 19:01

Sinemia'ya Silikon Vadisi’nden yatırım

Özel sinema kulübü Sinemia, son olarak San Francisco merkezli venture capital firması 500 Startups’tan yatırım aldı. Küresel portföyünü, 1 milyar doları geçme potansiyeli taşıyan startup’lara yatırım yaparak oluşturan 500 Startups’la varılan anlaşma, Sinemia için prestijin ötesinde stratejik bir önem de taşıyor. Aralık ayında ABD pazarına girecek olan Sinemia, böylece yeni operasyonunu 500 Startups’ın Silikon Vadisi’ndeki ofisinden yönetecek. Fonun yatırımcısı olduğu, alanında fark yaratmış girişimlerle işbirliği yaparak pazarda avantaj yakalayacak.

Sinemia, bir yıl içindeki üçüncü yatırımını aldı. Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ile Burak Örücü’nün yatırımcıları arasında bulunduğu girişim, bu kez San Francisco Silikon Vadisi merkezli bir venture capital firması olan 500 Startups ile el sıkıştı. 500 Startups, ‘unicorn’ olarak tabir edilen, 1 milyar dolar değerlemeyi geçme potansiyeline sahip startup’lara yatırım yapmasıyla biliniyor. Fonun dikkatini çekmiş olmak tüm dünyadaki girişimcilerce önemli bir prestij göstergesi kabul ediliyor.

ABD operasyonunu Silikon Vadisi’nden yönetecek

Premium Üyelik sistemini Aralık ayında ABD pazarında da hayata geçirecek olan Sinemia için, bu yatırım ayrıca stratejik öneme sahip. Sinemia ABD’deki ilk dönemlerinde, operasyonlarını 500 Startups’ın San Francisco’daki girişim ofisinden yönetecek. ABD pazarına girer girmez 500 Startups'ın küresel portföyündeki unicorn’larla işbirliği ve kampanyalar düzenleyebilme fırsatı yakalayacak. Intercom, Udemy, Ipsy gibi alanında fark yaratmış pek çok firma 500 Startups’ın portföyündeki yatırım yaptığı şirketler içinde yer alıyor.

İşbirlikleri sayesinde pazarda avantaj yakalayacak

Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz yeni yatırımla ilgili değerlendirmesinde, “Sinemia Premium Üyelik sistemimizi Türkiye’nin ardından İngiltere’de yayına aldık ve iş modelimizin global anlamda bir değer yaratabileceğini kanıtlamış olduk. Şimdi sıra ABD’de… 500 Startups ile anlaşmamız neticesinde artık bir ayağımız Silikon Vadisi’nde olacak. ABD açılımımız sırasında gerçekleştireceğimiz işbirlikleri, pazardaki faaliyetlerimize avantajlı konumda başlamamızı sağlayacak” dedi.

Bir yıldan az sürede değerlemesini 6 katına çıkardı

Sinemia, 2015 yılındaki ilk yatırımdan önce altı ay boyunca her ay yüzde 50'nin üzerinde büyüme göstermişti. İngiltere yatırımı, sinemanın sosyal medyası olma özelliği taşıyan Sinemia app’in yayına alınması ve çeşitli indirimler gibi ek ayrıcalıkların Premium Üyelik kapsamına dahil edilmesiyle, bu yıl da hızlı büyümesini sürdürdü. Son olarak gerçekleştirilen 500 Startups yatırımında şirket değerlemesi, geçen yılsonundaki yatırımın 6 katı olarak belirlendi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun