Genel 18 HAZİRAN 2010 / 08:03

Sinemadan doğaya

Kevin Costner, BP'nin suyu petrolden ayırma makinelerinden 32 tane sipariş ettiğini açıkladı.

Kevin Costner, BP'nin suyu petrolden ayırma makinelerinden 32 tane sipariş ettiğini açıkladı.


Dünya tarihine sadece petrolün denize verdiği renginden dolayı olmayan kara bir leke olarak geçen Meksika Körfezi'ne akan petrolün nasıl temizleneceği düşünülüyor. Yaşanan facianın büyümemesi, doğanın kendini toparlamasına yardımcı olmak için farklı çalışmalar yürütülüyor.

Bu çalışmalardan birini de Ocean Therapy Solutions (OTS) şirketinin sahibi Kevin Costner yürütüyor. Kevin Costner körfezi sadece kendi imkanlarıyla temizleyebilmek için Amerika'dan ihale kapmaya çalışırken, cihazlarını BP'ye satacağını duyurdu.

Körfezdeki çevre felaketinin sorumlusu olarak görülen BP, bir süredir Kevin Costner'ın suyu petrolden yüzde 99'a kadar temizleyen cihazlarını deniyordu. Petrolün yoğunluğundan dolayı birçok cihaz işe yaramazken OTS'in ürettiği cihazlar körfezde beklenenin üzerinde başarı gösterdi. ABC'nin haberine göre, üretilen cihazlar günde 2 bin varil suyu temizleyebiliyor.

Kevin Costner suyu temizleme cihazlarını üretmek için yaklaşık on beş yıl boyunca şirketine 20 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Costner, böyle bir şirket kurmayı da 1989'daki Alaska'ya dökülen 11 milyon varillik ham petrol faciasından sonra karar verdiğini belirtti.