Genel 15 KASIM 2010 / 07:55

Sinek larvasının arkasında da gözü varmış

Hatta bırakın arkasını, bütün gövdenin kocaman bir gözden ibaret olduğu söyleniyor.

Hatta bırakın arkasını, bütün gövdenin kocaman bir gözden ibaret olduğu söyleniyor.


Meyve sinekleri, meyvelerin içine girmek için hamle yaparken doğal olarak gözlerinin yer aldığı kafa kısmını meyvenin içine sokarak işe başlarlar. Peki hayvanın önce gözünü meyvenin içine sokması, arkasını açıkta bırakarak kolay bir av haline gelmesine sebep olmuyor mu?

Görünüşe göre olmuyormuş, zira Nature dergisinde yayınlanan Yang Xian'ın araştırmasına göre meyve sineği larvalarının tüm vücudu ışığa duyarlı bir nöron ağyla kaplı. Bu sayede larva kafasını içeri soksa bile, ışık değişimlerini hissederek arkasından gelen tehlikenin farkına varabiliyor ve önlem alabiliyor.

Araştırmacılar hipotezlerini desteklemek için gözlerini çıkardıkları larvalar üzerinde de deneme yapmışlar ve ışığa hassas nöronların loş ışık ortamında daha hassas, diğer bir deyimle kontrolü ele almaya daha meyilli olduğunu bulmuşlar.

Çalışmanın detayını bu adreste görebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun