Genel 22 KASIM 2010 / 07:16

SIM Kartlar 2012'de telefonların içine gömülecek

GSMA, SIM kartları cep telefonunun ayrılmaz bir parçası yapmak için hazırlıklara başladı.

GSMA, SIM kartları cep telefonunun ayrılmaz bir parçası yapmak için hazırlıklara başladı.


Cep telefonu satın aldığınızda kullanmaya başlamak için operatörlerden ayrıca SIM kart alma derdi, GSMA'nın (GSM Birliği) yaptığı yeni çalışmayla tarih olacak. Dünyada daha çok kişiyi cep telefonu sahibi yapmak ve hat sahipliğini kolaylaştırmak amacıyla yeni bir proje üzerinde çalışan GSMA, bundan böyle üretilen cep telefonlarının dahili SIM karta sahip olmasını ve bu kartlarla ilişkilendirilen hatların operatörle yapılan sözleşmenin ardından uzaktan aktif hale getirilmesini öngörüyor.

Şu an için araştırmaya AT&T, China Mobile, Deutsche Telekom, France Telecom Orange, KT, NTT DOCOMO, SK Telecom, Telecom Italia, Telefónica, Verizon Wireless ve Vodafone katılırken, çalışmaya dair ilk sonuçların Ocak 2011'de açıklanması bekleniyor. Eğer sistem kabul edilirse, 2012 yılından itibaren üretilen cep telefonları dahili SIM kartlarla birlikte piyasaya sürülecek.

Bu, cep telefonu şarj cihazlarının ortak bir standarda oturtulmasına dair çalışmaların ardından cep telefonlarına dair standardizasyona yönelik ikinci büyük çalışma olarak dikkat çekiyor. Ancak gittiği her ülkede yerel operatörlerin SIM kartlarını kullanmayı tercih eden kullanıcıların uygulamadan nasıl etkileneceği de merak konusu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun