Genel 14 EYLÜL 2010 / 08:18

Sıkılan öğrenci anlık YouTube yaptı, işi kaptı

Anlık YouTube, Stanford’lu öğrencinin karşısına önemli bir fırsat çıkardı.

Anlık YouTube, Stanford’lu öğrencinin karşısına önemli bir fırsat çıkardı.


Stanford Üniversitesi’nde canı sıkılan bir öğrenci YouTube’un anlık sürümünü oluşturduktan sonra YouTube patronundan sürpriz bir mektup aldı. Mektupta YouTube CEO’su Chad Hurley, öğrenciye resmen iş teklifinde bulunuyordu.

Google’ın sahip olduğu YouTube sitenin gelişimi için milyon dolarlık harcamalar yaparken, Google Instant yazılımının YouTube’a uygulanabileceğini görmekte başarısız oldu. Stanford’lu öğrenci Feross Aboukhadijeh ise YouTube videoları için gerçek zamanlı bir arama motoru yaratmayı başardı.

Hacker News isimli haber toplama sitesinde hazırladığı yazılımı paylaşan Aboukhadijeh, böylece kendine yeni bir kapı aralamış oldu. Google Instant’a benzer şekilde çalışan bu yazılımla kullanıcı aradığı videoyu yazıyor ve arama motoru videoyu hemen oynatmaya başlıyordu.

Hikayenin devamında ise bu girişimi başarıya dönüştürmek isteyen YouTube CEO’su Chad Hurley, iki taraf için de önemli olan bu fırsatı değerlendirmek istedi ve Feross Aboukhadijeh’e iş teklif etti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun