Genel 27 TEMMUZ 2009 / 11:03

Siemens İzmir'de Kent Güvenlik Yönetim Sistemi kuruyor

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, 20’den fazla ülkede geliştirdiği Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ni İzmir’de kuruyor

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, 20’den fazla ülkede geliştirdiği Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ni İzmir’de kuruyor


Yaklaşık 22 milyon TL'ye malolacak sistem, Ağustos 2010'da, Türkiye'deki ilk örnek olarak hizmete başlayacak. Sistem, görüntüleri kaydetmekten olası bir kargaşada görüntüleri izleyenleri uyarmaya kadar birçok yeniliğe imza atacak.

Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri, 20 yıldır üzerinde çalıştığı ve bugüne kadar 20'den fazla ülkede gerçekleştirdiği Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'nin Türkiye'deki ilk örneğini İzmir'de kuruyor. Anahtar teslimi yapılacak olan ve yaklaşık 22 milyon TL'ye malolacak sistemin ilk fazı Şubat 2010'da, ikincisi ise Ağustos 2010'da tamamlanacak. Üçüncü fazın ise ayrı bir proje olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.Sistemin tanıtımı amacıyla Swissotel'de düzenlenen toplantıda konuşan Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Ali Rıza Ersoy, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli geliştirdiği projenin yüzde 70'inde yerli, yüzde 30'unda da global bilgi birikimi kullanıldığını belirterek, "Bir önceki proje Bulgaristan'da sonlandırıldı. En büyük referanslarımızdan bir tanesi de Dubai. İzmir'deki projemizin de iyi bir referans olacağına inanıyoruz" dedi. Bilimsel araştırmaların, gözle izleme yapan bir insanın zamana göre dikkat toplama değerlerinin hızla düştüğünü ve efektif bir önlem için gerekli yetkinliğin ortadan kalktığını gösterdiğine dikkat çeken Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:"Yaklaşık olarak 12 dakika boyunca 2 ya da daha fazla ekranı izleyen görevlinin % 45'e kadar olayı ya da görüntüyü kaçırdığı tespit edilmiştir. Bu oran 22 dakikalık bir izleme süresinde % 95'lere kadar çıkmaktadır. Bu nedenle sistemin tüm tasarımı insan hatalarını en aza indirecek şekilde otomatik ya da yarı otomatik olarak tasarlanacaktır. Bu başarı kriterinin sağlanması projenin öncelikli olarak yazılım çözümlerine odaklanmasını gerektirmektedir."


Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri Kamu Sektörü CEO'su Gisela Fuchs da, Siemens'in geliştirdiği modern entegre acil durum yönetimi ve çözümler sayesinde şehirlerin daha güvenli olduğunu belirterek, "Olağanüstü güvenlik olayları konusunda gerçekçi ve esnek çözümler üreterek; beklenmedik acil durumlara hızlı ve koordineli reaksiyon verilmesini sağlıyoruz" diye konuştu.


Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı ve Proje Yürütme Kurulu Başkanı Reşat Obuz ise ülkenin kaynaklarını verimli kullanmak adına komuta kontrol ve yönetim sisteminin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu amaçla İzmir'de bilişim teknolojilerine dayalı akıllı kent yönetim sistemini tercih ettik. Bu projeyle amacımız İzmir'i dünyanın en güvenli ve yaşanabilir kentlerinden biri haline getirmektir" diye konuştu.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun