Genel 29 OCAK 2010 / 09:58

Siemens Avusturya'yı arşivliyor

Siemens BT Çözümleri ve Hizmetleri, yeni kurulacak olan Avusturya Devlet Arşivi'ne 8 yıl hizmet verecek.

Siemens BT Çözümleri ve Hizmetleri, yeni kurulacak olan Avusturya Devlet Arşivi'ne 8 yıl hizmet verecek.


Avusturya için bir elektronik arşiv oluşturulması ihalesini Siemens BT Çözümleri ve Hizmetleri aldı. Elektronik devlet arşivinin kurulmasıyla birlikte, ülkelerin, şehirlerin ve belediyelerin Siemens arşiv çözümünü ücretsiz olarak kullanmalarına izin veren genel bir lisans da oluşturuldu.

Başbakanlık'a bağlı bir kurum olan Avusturya Devlet Arşivleri, dünyadaki önemli arşivlerden biri ve sadece Avusturya Devleti'nin bakanlıkları ve yüksek organları için merkezi bir arşiv olmakla kalmayıp, aynı zamanda tarih bölümlerinde Habsburg İmparatorluğu'nun merkezi yönetimlerinin ve Roma İmparatorluğu'nun yüksek organlarının arşiv mirasını da içeriyor. Bunun yanında, devlet arşivlerinde Babenbergler ve Habsburglar'a ait 816 yılına kadar uzanan kapsamlı bir kanun ve tüzük koleksiyonu bulunuyor. Siemens'in 8 yıl boyunca destek sağlayacağı ve Devlet Arşivleri için bir internet mağazası kuracağı elektronik arşiv projesinin ihale bedeli 4.58 milyon euro.

Siemens Avusturya CEO'su Brigitte Ederer, projeyle ilgili olarak şunları söyledi: "Bu projeyle Siemens Avusturya'ya teslim edilen iş Avusturya Devleti'nin elektronik hafızasının oluşturulmasıdır. Bu görev müşterilerimizin bize duydukları güven nedeniyle bize verilmiştir. Daha önce gerçekleştirmiş olduğumuz çok sayıda arşiv projesinden gelen kapsamlı konsept ve know-how bilgimizle bu güveni hak edecek durumdayız. Tıpkı Avusturya Devlet Arşivleri gibi Siemens de köklü bir geçmişe ve geleneğe sahiptir. Bu nedenle Avusturya Devlet Arşivleri ile birlikte geleceğe doğru bir adım atıyor olmaktan özellikle memnuniyet duymaktayım."