Genel 04 EKİM 2010 / 12:57

Siber suçların arttığı dünyada güvenliğe giden yol anlatıldı

Kaspersky Kıdemli Virüs Analisti Stefan Tanase Bilişim Zirvesi'10'da yer aldı.

Kaspersky Kıdemli Virüs Analisti Stefan Tanase Bilişim Zirvesi'10'da yer aldı.


Kaspersky Lab Kıdemli Virüs Analisti Stefan Tanase siber suçların oldukça artarak çeşitlendiğini belirtti. Şifre çalınması gibi daha basit görünen suçların yaygın olduğunu, risk arttıkça saldırıların azaldığını ancak ortada dönen paranın arttığını belirtti.

Doğrudan kredi kartı bilgilerinin çalınmasıyla siber suçluların oldukça yüksek gelir edebildiğini vurgulayan Tanase, yine de bu bilgilerin kayıt altında olmasından dolayı, bankadan işlemlerin geri alınabildiğini hatırlattı. Bu sayede kullanıcılar bankalar aracılığıyla kaybettiklerini, yine bankaların aracılığıyla geri alabiliyor.

İnternet bankacılığının ne kadar yaygın olduğunu göstermek için salonla etkileşim içine giren Tanase, eğer sadece kullanıcı adı ve şifre kullanarak banka hesabına giriliyorsa bundan endişe edilmesi gerektiğini vurguladı. Kıdemli Virüs Analisti, herhangi bir taşınabilir cihaza gelen mesajla şifrenin belirlenmesiyle, saldırıların önüne geçilebileceğini, bu yöntemin çok daha güvenli olduğunu vurguladı.

Ayrıca kişisel bilgilerin kolaylıkla çalınabildiğine değinen Tanase, kişisel bilgisayarlardan ekran görüntülerinin ele geçirildiğini, bu sayede eğer ekranda önemli bir bilgi bulunuyorsa kötü amaçlar uğruna kullanılabileceğini belirtti.